TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

CapaCity – komunikacyjne rozwiązanie dla Warszawy?
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 23.01.2008 11:58:44 5 komentarzy
CapaCity – komunikacyjne rozwiązanie dla Warszawy?

We wtorek, 15 stycznia b.r. Mercedes-Benz zaprezentował w warszawskiej zajezdni Ostrobramska niskopodłogowy, czteroosiowy autobus miejski Mercedes-Benz CapaCity, który może zabrać na swój pokład aż 193 pasażerów. Obecnie pojazd jest testowany na stołecznych ulicach –kursuje na liniach E-4 w dni powszednie oraz 510 w weekend.

Nowa propozycja Mercedesa dla największych aglomeracji to otwarcie nowego rozdziału w rozwoju autobusów miejskich o bardzo dużej pojemności. CapaCity łączy w sobie typowe zalety zarówno autobusu (ekonomika i duża elastyczność), jak i tramwaju (zdolność przewożenia dużej liczby pasażerów). To wręcz idealny środek transportu dla systemów Szybkiej Komunikacji Autobusowej (BRT), które zaczynają pojawiać się również w Europie. Model CapaCity doskonale nadaje się do tego typu zastosowań przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów związanych z zakupem paliwa, wynagrodzeniem kierowców i utrzymaniem zaplecza warsztatowego. Dodatkowo dzięki nowoczesnej stylistyce zaspokaja on zapotrzebowanie na atrakcyjną i innowacyjną komunikację. I do tego dochodzi ekologia –CapaCity już dziś może być oferowany z silnikami spełniającymi normy Euro 4/5 oraz EEV.

Idea BRT

Bangkok, Bogota, Guadalajara, Johannesburg, Cape Town i Meksyk –te miasta, rozrzucone po całym świecie, łączy jedno. Wszystkie postanowiły rozwiązać swoje problemy komunikacyjne poprzez systemy BRT. Duże, szybko rozbudowujące się miasta są zagrożone całkowitym zablokowaniem ruchu, cierpią też z powodu rosnącego zanieczyszczenia środowiska. Coraz więcej osób musi mieć możliwość szybkiego i dogodnego dotarcia do miejsca pracy lub też przebycia dużych odległości wewnątrz miasta, np. do centrów handlowych albo rekreacyjnych. To wymaga wprowadzenia efektywnych rozwiązań i elastycznych systemów komunikacyjnych. Celem jest ograniczenie liczby zatrzymań oraz stresu przemieszczających się mieszkańców. I to można osiągnąć dzięki wielkopojemnym autobusom, wydzielonym pasom ruchu i odpowiednim przystankom. Podstawową zaletą systemów BRT jest to, że niezależnie od jakości i rozmiarów istniejącej sieci dróg oparta na wielkopojemnych autobusach komunikacja może zostać uruchomiona w krótkim czasie i przy umiarkowanych kosztach inwestycyjnych. Systemy BRT mogą ponadto być dostosowane do lokalnych czy regionalnych warunków i przy niewysokich kosztach w sposób ciągły dopasowywane do zmieniających się potrzeb przewozowych w mieście. Pod tym względem BRT znacznie różnią się od systemów komunikacji szynowej.

CapaCity –prawie jak przegubowiec

Mercedes-Benz CapaCity ma długość 19,54 m i zabiera na swój pokład maksymalnie194 pasażerów, zakładając też dopuszczalne obecnie maksymalne wykorzystanie przestrzeni dla pasażerów stojących (8 osób na m2). Zastosowanie w autobusie czterech par szerokich, dwuskrzydłowych drzwi oraz dużych powierzchni dla wózków zapewni szybką wymianę pasażerów. Pomimo zwiększonej długości pojazd przemieszcza się w ruchu ulicznym z taką samą łatwością, jak przegubowe Citaro G. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu czterech osi (w tym 2 skrętnych) oraz tylko jednego przegubu. Średnica zawracania CapaCity wynosi 22,85 m –czyli tyle samo co w Citaro G o długości 17,94 m. Oznacza to, że CapaCity jest znacznie łatwiejszy w prowadzeniu niż inne autobusy o bardzo dużej pojemności, jak np. autobusy trójczłonowe czy wersje z przyczepami pasażerskimi.

CapaCity w Warszawie

Jak wspomnieliśmy na wstępie w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się testy CapaCity w Warszawie. Pojazd kursuje na jednej z najbardziej obleganych linii –E-4. W weekend mogli z niego korzystać pasażerowie linii 510. Mercedesa prowadzi się tak samo jak każdy inny, osiemnasto-metrowy niskopodłogowy autobus –mówi jeden z czterech kierowców jeżdżących tym pojazdem w czasie warszawskich testów, Początkowo trochę przeszkadzały fotokomórki, umieszczone przy drzwiach –dodaje. Pierwszego dnia liniowego kursowania Mercedesa urządzenia te zostały wyłączone. Zdaniem obserwatorów CapaCity testowany w Warszawie jest autobusem nie-warszawskim. Brak kabiny, miękkie siedzenie zestawione w układzie 2+2, wąskie przejścia –to wszystko wady tego konkretnego egzemplarza. Przy ogłaszaniu przetargu przewoźnik, w tym przypadku MZA, mogą przedstawić swoje wymagania, które zostaną spełnione przez producenta.  

Takie autobusy ZTM chciałby puścić na najbardziej zatłoczone linie w Warszawie. Kilkanaście wielkopojemnych pojazdów przydałoby się Warszawie –mówi Leszek Ruta, dyrektor ZTM. Ale to nie jest priorytet. Potrzeba także wozów standardowych, niedługo wypuszczamy na miasto minibusy. Niektórzy twierdzą, iż CapaCity ma być alternatywą dla tramwajów. To nieprawda –mówi Ruta, Ktoś stwierdził, że Tarchomin dostanie dłuższe wozy „na otarcie łez”. My nie rezygnujemy z budowy linii tramwajowej w ten rejon miasta - dodaje.     

W najbliższym czasie chcemy ogłosić przetarg na zakup autobusów dwudziestometrowych –mówi dyrektor MZA Mieczysław Magierki. Pojazdy te są przede wszystkim bardziej pojemne, a co za tym idzie spółka zaoszczędzi na paliwie. Decyzja o ogłoszeniu przetargu zapadnie po zakończeniu testów CapaCity. Wpływ na to będzie miał niewątpliwie ich wynik. W pierwszej fazie chcemy kupić dziesięć sztuk autobusów wielkopojemnych –dodaje szef największego polskiego przewoźnika. Czy już niebawem po Warszawie będziemy jeździć autobusami dwudziestometrowymi –czas pokaże. 
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Mercedes
test
MZA
Warszawa
ZTM
 • straphan – 23.01.2008

  Czytaj: tzw. "przetarg" na autobusy 20-metrowe - nie slyszalem, zeby jakakolwiek inna firma budowala takie autobusy na rynek europejski.

 • Trajluś – 23.01.2008

  Tą inną firmą jest MAN, która produkuje model Lion's City GXL i jest on dłuższy od MB CapaCity, dokładnie jego długość to 20,45m. Gdzieś czytałem, że ma być on testowany w Wawie zaraz po Mercu.

 • Mark Banach – 23.01.2008

  MAN zaprezentował ten model na targach Transexpo 2007 w Kielcach, we wrześniu ub.r. jako prototyp. Kiedy go wdrożą do produkcji trudno powiedzić.

 • Trajluś – 24.01.2008

  Według mnie, to model MAN Lion's City GXL jest już wdrożony do produkcji seryjnej, gdyż zamówiło go jedno ze szwajcarskich miast, nie wiem dokładnie które miasto, ale na pewno jest to pierwsze zamówienie na ten model.

 • Raffi – 29.01.2008

  Merc już dwa razy testował autobusy na ulicach Wawy. Zawsze rozbijało się o cenę. Sztuka Capacity kosztuje, oimw około 2 mln PLN. To tyle co dwa 18-metrowe Solarisy, albo 4 Jelcze M121 po 12m każdy. Gdzie tu zysk się pytam? Moim zdaniem znowu skończy się na testach. Na otarcie łez własnie, bo mieszkańcy Tarchomina mieli mieć tramwaj wzdłuż Modlińskiej szybko, a dostaną go mooooże po 2012.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....