TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Bydgoska wiosna z buspasami
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 29.04.2013 23:12:31
Bydgoska wiosna z buspasami

Na początku maja br. Bydgoszcz planuje uruchomienie kolejnego, uprzywilejowanego odcinka trasy dla komunikacji autobusowej na ul. Wyszyńskiego o długości ok. 1 km. W związku ze skróceniem czasu przejazdu wynikającego z kierowania autobusów na odrębne pasy ruchu przed r. Fordońskim, dla linii nr 65 i 68 obowiązywać zaczną nowe rozkłady jazdy. Utworzony zostanie również nowy przystanek autobusowy na ul. Wyszyńskiego za skrzyżowaniem z ul. Powstańców Wielkopolskich (kierunek r. Fordońskie), który usprawni obsługę komunikacyjną osiedli Bielawy i Bartodzieje.  ZDMiKP Bydgoszcz apeluje do kierowców o zwracanie uwagi na wprowadzane na początku maja br. zmiany w organizacji ruchu na ul. Wyszyńskiego. Buspasy trwale wpisują się w krajobraz miasta nad Brdą. Dziś trudno wyobrazić sobie inny stan rzeczy m.in. na ul. 3 Maja czy ul. Jagiellońskiej. Buspasy to odrębne pasy ruchu zlokalizowane w miejscach charakteryzujących się dużymi i systematycznymi utrudnieniami w ruchu przeznaczone wyłącznie dla środków komunikacji miejskiej. Ich zadanie to nadać pierwszeństwo autobusom w taki sposób, aby skrócić czas podróży transportem miejskim i zwiększyć jego atrakcyjność. Buspasy poprawiają również efektywność operatorów i umożliwiają podwyższenie średniej prędkości komunikacyjnej na liniach, co też znajduje odzwierciedlenie w kosztach funkcjonowania transportu miejskiego.

Buspas oznacza oszczędność także dla pasażerów. ZDMiKP Bydgoszcz zwraca uwagę, że miesięczny bilet na komunikację miejską kosztuje tyle co kilkanaście litrów benzyny, którą spala samochód uwięziony w korku. Pasażerowie poświęcają na podróżowanie po mieście mniej czasu. Poza tym, decyzja o wyborze komunikacji ma także wymiar ekologiczny - mniejsza emisja spalin wpływa na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Kolejne bus-pasy w Bydgoszczy planowane są na ul. Zdobywców Wału Pomorskiego, al. Jana Pawła II oraz na ul. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Magnuszewskiej do ul. Zdobywców Wału Pomorskiego. Uruchomienie buspasa w ul. Wyszyńskiego skróci czas podróży liniami autobusowymi nr 65 i 68 nawet o ok. 15 minut w godzinach szczytu przewozowego, kiedy zatory drogowe są największe.

 

I krótka powtórka wiedzy o buspasach, którą przygotował ZDMiKP Bydgoszcz: W Europie pierwsze buspasy zostały wprowadzone w niemieckim Hamburgu w 1962 r. W styczniu 1964 r. buspas pojawił się na paryskiej ulicy quai du Louvre. Pierwszy londyński buspas został otwarty w lutym 1968 r. na moście Vauxhall Bridge. Pierwsza droga autobusowa w Stanach Zjednoczonych powstała w Los Angeles w 1974 r. Pierwsze wydzielone pasy dla autobusów \'z prawdziwego zdarzenia\' w Polsce zaczęły powstawać na przełomie XX i XXI wieku. Za protoplastę wprowadzania bus-pasów na szeroką skalę w Polsce uznaje się Kraków. Na najbardziej ruchliwym buspasie w Stanach Zjednoczonych (Tunel Lincolna w Nowym Jorku) w szczycie przejeżdża 700 autobusów na godzinę, średnio więc jeden autobus co 5,1 sekundy.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Bydgoszcz
buspas
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....