Buspasowa ofensywa we Wrocławiu. Podwale!

infobus
18.07.2019 11:00
0 Komentarzy

W nocy z 20 na 21 lipca na ul. Podwale – na odcinku od ul. Kołłątaja do ul. Świdnickiej – zostanie wydzielony kolejny wrocławski buspas, co przyśpieszy przejazd autobusów w kierunkach Nowy Dwór, Kuźniki, Klecina, Oporów oraz Krzyki.

W tym rejonie kursuje 5 linii autobusowych (A, D, 106, 148 i 149), które w szczycie jeżdżą co 7,5 minuty lub co 15 minut. Badania ruchu wykazały, że największym problemem w tej części miasta były tworzące się zatory komunikacyjne, które uniemożliwiały przejazd autobusów i powodowały duże opóźnienia na trasach pojazdów. Zaproponowano wobec tego nowe rozwiązanie, które polega na wydzieleniu na odcinku 300 metrów – od ul. Kołłątaja do ul. Świdnickiej – skrajnego prawego pasa ruchu dla komunikacji autobusowej.

– Projektując buspas wzięliśmy pod uwagę to, że natężenie ruchu oraz charakter ulicy wskazują na potrzebę utrzymania dwóch pasów ruchu dla komunikacji indywidualnej – zaznacza Elwira Nowak dyrektor Wydziału Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Dlatego wyznaczono trzy pasy ruchu i skrajny prawy pas przeznaczono wyłącznie dla autobusów, co wiąże się z korektą oznakowania poziomego i pionowego.

Celem wprowadzonych zmian jest przede wszystkim zwiększenie punktualności komunikacji autobusowej oraz jej przyśpieszenie. Zmiany będą monitorowane przez Urząd Miejski.

Buspasy we Wrocławiu

We Wrocławiu dotychczas funkcjonowała jedna jezdnia busowa wybudowana na ulicy Strzegomskiej pomiędzy ulicami Nowodworską i Rogowską (długość 2×800 m) oraz jeden odcinek samodzielnego pasa busowego wyznaczonego na jezdni ulicy Robotniczej od ulicy Smoleckiej do placu Orląt Lwowskich (długość pasa wynosi 800 m).

Rozwiązania stosowane we Wrocławiu przewidują ponadto korzystanie przez autobusy z wydzielonych z ruchu ogólnego torowisk tramwajowych oraz umożliwiają autobusom jazdę na wprost z pasów ruchu przeznaczonych dla relacji prawoskrętnej prowadzącą bezpośrednio do zatoki przystankowej. Z całej sieci wydzielonych torowisk tramwajowych o długości 186,5 km na 22 odcinkach o długości 24,5 km wprowadzono ruch autobusowy.

Z kolei dziewięć odcinków wydzielonych torowisk tramwajowych z dopuszczonym ruchem autobusowym oraz jeden buspas udostępnione zostały do poruszania się nimi pojazdom taxi, policji, Pogotowia Ratunkowego i samochodom elektrycznym. Wybrane zostały te fragmenty pasów, na których nie występuje kolizja z obsługą przystanków tramwajowych czy autobusowych, a skrzyżowania na trasie umożliwiają zgodny z przepisami przejazd torowiskiem tramwajowym innych pojazdów niż tramwaje.

Komentarze