TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

BusNex z umową w Polkowicach! Pierwsze takie autobusy w Polsce
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.10.2020 19:00:16
Yutong z umową w Polkowicach! Pierwsze takie autobusy w Polsce ; fot. UM Polkowice

Wiosną na ulice Polkowic wyjedzie dziewięć nowych, w pełni elektrycznych autobusów miejskich Yutong E12. To jedna z największych inwestycji gminnych o wartości prawie 19 mln zł.

13 października umowę na dostarczenie Gminie Polkowice pojazdów podpisali burmistrz Łukasz Puźniecki oraz Marcin Kucharski z firmy Busnex Poland.

O szczegółach polkowickiego zamówienia i odwołaniach firmy SOR Poland do KIO pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ. Warto dodać, że to już druga umowa polskiego przedstawicielstwa Yutonga w Polsce. O zwycięstwie w Bobowej – z modelem E8 - pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ.

Równolegle cały czas trwają testy modelu E12 w Polsce - m.in. w MZK Jelenia Góra i KM Płock.

Unijne wsparcie

Za dziewięć elektryków marki Yutong gmina Polkowice zapłaci 4,5 miliona złotych. Cały koszt to blisko 18,8 miliona złotych, jednak dzięki skuteczności polkowickiego samorządu, 14,3 miliona pokryją środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. To nie tylko jedna z największych inwestycji gminnych, ale także rekordowo wysokie dofinansowanie.

-"Nasz bezpłatny transport miejski obsługuje dziś nie tylko teren Polkowic i gminy Polkowice, ale w ramach podpisanych umów dociera do dwóch sąsiednich powiatów. To bardzo duże wyzwanie. Bez rozwoju floty autobusów, bez inwestowania w Zakład Komunikacji Miejskiej który jest operatorem tej floty, nie moglibyśmy świadczyć tych usług na najwyższym poziomie. Dlatego bardzo się cieszę, że oferta która wygrała przetarg na dostawę tych pojazdów, charakteryzuje się wysokimi standardami. Oznacza to nie tylko komfortowi podróżowania, ale także dbałość o środowisko, co z punktu widzenia uprzemysłowionego Zagłębia Miedziowego jest bardzo ważne – mówił podczas uroczystości podpisania umowy Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Przyjadą na wiosnę

Jeżeli pandemia nie pokrzyżuje planów, zgodnie z kontraktem nowe autobusy przyjadą do Polkowic w marcu 2021 i dołączą do floty autobusów Zakładu Komunikacji Miejskiej, w której obecnie jeżdżą już dwa pełne elektryki marki SOR. Po dostarczeniu 9. elektrycznych Yutongów, liczba elektrobusów w polkowickiej flocie będzie stanowiła niemal połowę wszystkich pojazdów.

-"W tej chwili dysponujemy dwoma elektrycznymi autobusami, więc w sumie będziemy mieli ich jedenaście. Nasz tabor będzie w 50 procentach elektryczny. Myślę, że to jest bardzo dobry wynik na takie miasto, jak Polkowice – mówi Tomasz Borkowski, dyrektor ZKM Polkowice. – Podejrzewam, że proporcjonalnie będziemy jednym z liderów nie tylko w skali Dolnego Śląska, ale i całego kraju – dodaje.

Na terenie zakładu, który od maja br. ma nową siedzibę, zainstalowano ładowarki do autobusów elektrycznych.

-"To będzie prawdziwy skok, jeżeli chodzi o elektromobliność nie tylko w gminie, ale w całym regionie i kraju – mówi Łukasz Puźniecki. – Wszyscy spoglądają na nas jako na liderów elektromobilności i będziemy to kontynuować. Wpisuje się to również w strategię rozwoju Klastra Energii Zagłębia Miedziowego – dodaje.

Pierwsze takie w Polsce

Przetarg na dziewięć autobusów elektrycznych wygrało konsorcjum firm Busnex Poland oraz Yutong. Będą to pierwsze autobusy elektryczne tego typu w Polsce.

-"Specjalizujemy się w produkcji autobusów elektrycznych. W naszym centrum badawczo-rozwojowym pracuje ponad trzy tysiące inżynierów – mówi Marcin Kucharski, prezes Busnex Poland – firmy, która ma 34-letnie doświadczenie na rynku. – Mamy autobusy o bardzo dużych zasięgach, powyżej 350 kilometrów. W pełni elektryczne ogrzewanie, bez żadnych dodatkowych zasilań paliwem diesla sprawia, że są to pojazdy w pełni zeroemisyjne. Zapewniają pełny komfort pasażerski. Są w stu procentach klimatyzowane – dodaje.

Szef Busnexu przy okazji podpisania umowy przekazał drobny upominek: mały model autobusu elektrycznego oraz drzewko bonzai, pieprzowiec chiński, który ma symbolizować harmonię i ekologię.

Na koniec dodajmy, że "zielone" działania Gminy Polkowice docenił minister klimatu Michał Kurtyka, który podczas gali laureatów Eco-Miasto wyróżnił miasto właśnie za rozwój elektromobilności.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
elektrobus
ZKM Polkowice
Yutong

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....