TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Bratysława wydała książkę o swoich trolejbusach
InfoBus.pl - Opublikowano: 08.12.2019 15:00:12
Bratysława wydała książkę o swoich trolejbusach

Stolica Słowacji była jednym z pionierów rozwoju trolejbusowych linii w Europie. Pierwsze pojazdy zaczęły jeździć ponad 110 lat temu i były prawie całe z … drewna.

O tym wszystkich ciekawostkach dowiecie się z nowej książki "Trolejbusy v Bratislave", która właśnie weszła do sprzedaży i jest prawdziwą encyklopedią na temat bratysławskich trolejbusów. To początek przygotowań do wielkiego jubileuszu 125 lat transportu publicznego w Bratysławie, który będzie obchodzony w przyszłym roku.

Autorem trolejbusowego działa jest Matej Kavacký, który wraz z innymi wybitnymi ekspertami w dziedzinie transportu publicznego spróbował na 253 stronach odtworzyć ewolucję tego systemu transportu do obecnej formy. Przygotowując książkę, autorzy skorzystali również z obszernych materiałów archiwalnych DPB.

Historia trolejbusów

Wynalezienie autobusu "na elektrycznych szelkach" pod koniec XIX wieku spowodowało zmiany na całym świecie. Inżynierowie zaczęli konkurować o to, kto z trolejbusów uczyni pojazd masowy. Transport w tym czasie był zapewniony prawie wyłącznie przez konie, ale w niektórych miastach zaczęły kursować pierwsze tramwaje. Były one jednak drogie i opłacało się je wprowadzać tylko w gęsto zaludnionych miastach. Elastyczność trolejbusów stała się ich kołem zamachowym.

Podobnie było w Bratysławie. Pierwsze pojazdy były dość prymitywne, prawie całe z drewna. W bratysławskiej flocie funkcjonował nawet unikalny trolejbus towarowy. Ich operacja rozpoczęła się w 1909 roku, ale niestety podczas pierwszej wojny światowej ten system transportu został zlikwidowany. Z kolei II wojna światowa i brak paliw kopalnych spowodowała, że w 1941 r trolejbusy wróciły z powrotem na najważniejsze miejskie trasy. Po wojnie bywało z rozwojem trolejbusów w Bratysławie różnie - w centrum miasta - na dworcu głównym, Patrónce, Kolibie i wokół Zamku Bratysławskiego - zastąpiono je autobusami.

Dzisiaj bratysławski tabor trolejbusowy imponuje swoimi niskim wiekiem, wszystkie pojazdy są niskopodłogowe i w pełni klimatyzowanymi.

Jak kupić książkę?

Firma Dopravni Podnik Bratysława wspierała powstanie trolejbusowej publikacji - głównie poprzez dostarczanie unikalnych materiałów archiwalnych. Jest to jedyna książka, w której można znaleźć pełną historię transportu trolejbusowego w dzisiejszej stolicy Słowacji.

Książkę można kupić w sklepach DPB w przejściu podziemnym na placu Hodzovo i na ul. Olejkarska 1. To idealny prezentem świątecznym dla wszystkich miłośników transportu publicznego, a także miłośników Bratysławy.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem książki bez wizyty w Bratysławie napisz na adres: marketing@dpb.sk. Cena książki wynosi 35 EUR.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
trolejbus
Słowacja
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....