TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Blokady alkoholowe w autobusach MZA
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 04.02.2015 22:49:19 2 komentarze
Blokady alkoholowe w autobusach MZA

W dwudziestu pięciu najnowszych autobusach marki Solaris Urbino 18, które w grudniu zostały odebrane przez stołeczne Miejskie Zakłady Autobusowe, zainstalowano blokady alkoholowe Autowatch 720 TAB. 

-?Rozwiązania takie funkcjonują od wielu lat w państwach Europy zachodniej i wielu stanach USA. Pozwoliło to na zredukowanie wypadków spowodowanych przez spożycie alkoholu nawet o ponad 40%. To właśnie w tych krajach zamontowanych jest już ponad 2 mln. blokad alkoholowych AUTOWATCH?- mówi Rafał Misztalski, prezes zarządu spółki Systemy Autobusowe, która uzbroiła warszawskie autobusy w blokady. 

Warto zauważyć, że urządzenia tego typu cieszą się coraz większym zainteresowaniem w Polsce i wspomagają one bezpieczne zarządzanie przedsiębiorstwem transportu publicznego. Pionierem tego podejścia jest w naszym kraju SPPK Police. Dobrą robotę wykonało również Volvo Polska, które uzbroiło w blokady wszystkie swoje testowe autobusy. Nazwa urządzenia związana jest w pełni z funkcją. Podstawowym zadaniem blokady jest wymuszenie testu trzeźwości u kierowcy przed uruchomieniem silnika. W celu wyeliminowania ?koleżeńskiej pomocy?, urządzenie posiada możliwość zaprogramowania i wykonania dodatkowych testów trzeźwości podczas jazdy np. co 30 minut lub innych interwałach czasowych. Wszystkie jego aktywności i wyniki pomiarów zostają rejestrowane oraz przechowane, a poprzez zastosowanie dodatkowego modułu transmisji radiowej, można je przesłać do dowolnego komputera i odczytać. Na rynku mamy obecnie kilku dostawców blokad alkoholowych. Urządzenia marki AutoWatch, które wybrane zostały przez spółkę MZA, wyróżniają się dobrą jakością techniczną oraz posiadają certyfikaty CENELEC (Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki). Członkiem CENELEC jest Polski Komitet Normalizacyjny. Potwierdzeniem ich dobrych parametrów jest kolejne zamówienie stołeczne przewoźnika ?tym razem na 10 blokad alkoholowych Autowatch 720 TAB, które zamontowane zostaną w autobusach elektrycznych Solaris Urbino 12 electric. Pojawią się one na ulicach Warszawy na wiosnę. Te zakupy pokazują, że MZA inwestuje w bezpieczeństwo i po raz kolejny wyznaczają nowe trendy w zakresie wyposażenia miejskich autobusów. Przez ostatnie 4 lata wyposażył swoją flotę w ponad 900 systemów automatycznego gaszenia komory silnika, w tym dostarczone również przez Spółki Grupy Systemy Autobusowe najnowocześniejsze rozwiązanie - system FiwaGuard z układem autodiagnostycznym II generacji. Teraz przyszedł czas z na systemy antyalkoholowe. Warto dodać, że aktualnie w Sejmie trwają prace nad ustawą dotyczącą wymogu instalacji blokad alkoholowych we wszystkich pojazdach transportu publicznego. Wejście ustawy w życie planowane jest na przełom 2017/2018 r. Poza przedsiębiorstwami posiadającymi własną flotę autobusową urządzenie znakomicie znajduje zastosowanie wśród firmy leasingowych, fleet ?managementowych, firm oferujących usługi transportu towarów specjalnych oraz niebezpiecznych jak i coraz częściej u indywidualnego odbiorcy. Wiosną tego roku planowane jest wejście tzw. 'ustawy Tuska' dotyczącej pijanych kierowców, która wprowadzi zmiany w kodeksie drogowym i karnym. Osoba skazana za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu będzie mogła ubiegać się o przywrócenie uprawnień jedynie pod warunkiem zamontowania blokady alkoholowej - na okres trzech lat. W roku 2013 zatrzymano ponad 165.000 osób prowadzących pojazdy po spożyciu alkoholu. Do września 2014 roku zatrzymano takich osób ponad 105.000.

 ??Na przykładzie MZA można zauważyć, że montaż blokady alkoholowej podyktowany jest przede wszystkim troską przewoźnika o bezpieczeństwo pasażerów ?zauważa Rafał Misztalski i podkreśla: - ?Firmy transportu publicznego, które już teraz rozpoczną proces wdrażania blokad alkoholowych, będą w o wiele lepszej sytuacji w roku 2018, kiedy obowiązek ten będzie nakładała ustawa.?


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZA Warszawa
alkomat
Warszawa
  • MichałWwa – 07.02.2015

    Niech kierowcy się wypowiedzą i skorygują moje myślenie, jeśli myślę źle, bo moim zdaniem to urządzenie jest bezużyteczne. Przecież zawsze może dmuchnąć trzeźwy kolega i pijany odpala normalnie autobus.

  • strażak sam – 27.03.2015

    myślisz dobrze "odpalić" autobus może kolega, ale system może w każdej chwili zażądać w losowych odstępach kolejnej kontroli. A dwa, że autobus na pętli unieruchamia silnika a potem ponownie trzeba "odpalić" no chyba, że kolega będzie jeździł całą trasę. Ale trzeba też pamiętać o monitoringu kabiny kierowcy istny Big Brother

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....