TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Bezpieczniej w częstochowskich autobusach
InfoBus.pl - Opublikowano: 28.08.2015 14:05:23 1 komentarz
Od 1 stycznia 2016 roku w częstochowskich środkach komunikacji miejskiej ma być bezpieczniej.

Od 1 stycznia 2016 roku w częstochowskich środkach komunikacji miejskiej ma być bezpieczniej. Miejski przewoźnik, podczas konferencji prasowej na terenie zajezdni MPK, poinformował o realizacji nowego projektu.

Poprawę bezpieczeństwa umożliwią działania, jakie przeprowadzone zostaną w ramach projektu ?Bezpieczny pasażer, bezpieczny kierowca w Częstochowie? dofinansowanego z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań ?Razem Bezpieczniej?.

Projekt stanowi połączenie inwestycji i tzw. miękkich działań, których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa pasażerów poruszających się komunikacją publiczną. Rezultatami projektu będą: wzrost bezpieczeństwa w pojazdach komunikacji miejskiej, zwiększenie rozpoznawalności sprawców wykroczeń i przestępstw w komunikacji miejskiej, a także zwiększenie świadomości podróżnych dotyczącej zagrożeń w komunikacji publicznej.

Program rozpocznie się od zebrania informacji na temat zagrożeń oraz przestępczości w środkach komunikacji miejskiej jak i infrastruktury około komunikacyjnej. Jednocześnie przeprowadzona zostanie ankieta wśród pasażerów oraz kierowców i motorniczych miejskiego przewoźnika. Na podstawie zebranych danych MPK stworzy raport, który posłuży jako baza do dalszych działań informacyjnych i inwestycyjnych, które zostały przewidziane w programie akcji.

Projekt zakłada zatem przeprowadzenie analizy i identyfikacji problemów bezpieczeństwa środków komunikacji publicznej, czyli ustalenie szlaków, miejsc, czasu i charakteru najpoważniejszych zagrożeń. W ramach projektu planuje się wykorzystanie trzech środków technicznych: monitoringu, systemu bezpieczny kierowca i uruchomienia specjalnego numeru interwencyjnego.

Podstawą powstałej infrastruktury, która zwiększy bezpieczeństwo pasażerów, będzie zakupiony system monitoringu. Zostanie on ustawiony w sposób mogący w jak najlepszy sposób przeciwdziałać określonym rodzajom zachowań negatywnych, ustalonych w trakcie dokonanej analizy. System bezpieczny kierowca będzie opierał się o przesyłanie danych o niebezpieczeństwie z pojazdu. W ramach systemu zostanie udostępniona konsola dyspozytorska, która będzie obrazować pozycję GPS pojazdów. W sytuacji zagrożenia, czy to dla kierującego czy dla pasażera, kierowca będzie naciskał ukryty w pojeździe przycisk, który uruchomi alarm na konsoli. Plany zakładają montaż urządzeń w 10 pojazdach.

Trzecim środkiem technicznym udostępnionym w ramach projektu będzie specjalny numer alarmowy, który zostanie uruchomiony przez operatora transportu (MPK w Częstochowie Sp. z o.o.) i umożliwi wykonanie bezpośredniego telefonu lub wysłanie SMS w przypadku wystąpienia zagrożenia bezpośrednio do dyspozytora. Ten z kolei będzie mógł natychmiast powiadomić odpowiednie służby. W ramach projektu planuje się przeprowadzenie 5 akcji:

1. ?Bezpieczny kierowca/motorniczy? ? kurs samoobrony dla kierowców i motorniczych

2. 3 szkolenia wewnętrzne dla kierowców autobusów, dla kierujących tramwajami oraz dla kontrolerów biletów w zakresie niebezpieczeństw w komunikacji publicznej oraz sposobów reagowania na nie

3. ?Stop kieszonkowcom? ? filmy, ulotki oraz plakaty przestrzegające przed kradzieżami kieszonkowymi

4. ?Nie bądź obojętny ? reaguj? - uwrażliwienie pasażerów na przypadki wandalizmu oraz zachęcenie do informowania zarówno MPK jak i odpowiednich służb o zaobserwowanych wykroczeniach i przestępstwach.

5. ?Bezpieczny powrót? dla uczestników imprez masowych, przede wszystkim sportowych, którzy docierają na imprezy środkami transportu publicznego, po czym wracają nimi do domu.

Projekt jest odpowiedzią na zaobserwowane przez operatora systemu komunikacji publicznej w Częstochowie zjawiska, które ograniczają bezpieczeństwo zarówno pasażerów jak i prowadzących pojazdy komunikacji publicznej. Całość jest wynikiem obserwacji pojawiających się sygnałów o przestępstwach popełnianych w pojazdach komunikacji miejskiej. Policja często zwraca się do Spółki z zapytaniem odnośnie możliwości zabezpieczenia obrazu z monitoringu w związku z popełnianymi przestępstwami. Niestety, ze względu na ograniczenia techniczne (ograniczona ilość pojazdów z monitoringiem), często Spółka takim materiałem nie dysponuje. Doświadczenia innych przedsiębiorstw komunikacyjnych wskazują, że nawet samo zastosowanie atrap monitoringu ogranicza zdarzenia negatywne w pojazdach.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Częstochowa
kierowca
trening
  • przezorny – 02.09.2015

    atrapy kamer nie odstraszają "rasowych" przestępców, nie wierzcie w te brednie!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....