TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Bezpieczne Wakacje 2018. Gdzie zgłosić kontrolę autokaru?
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 22.06.2018 13:00:28
Policja z akcją Bezpieczne wakacje

22 czerwca policja i ITD rozpoczęły akcję "Bezpieczne wakacje". Potrwa ona do 2 września. Funkcjonariusze prowadzą wzmożone kontrole głównie na drogach do miejscowości wypoczynkowych.

-"Nie jest to obława. Nie jesteśmy po to, aby kontrolami utrudniać życie kierowcom. Jesteśmy po to, aby zadbać o bezpieczeństwo osób udających się na wypoczynek" – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami w piątek w Warszawie nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

W przypadku wyjazdów zorganizowanych kontrolom będą poddawane autokary i prowadzący je kierowcy. Nadkom. Kobryś przypomniał, że na stronach internetowych policji znajdują się informacje o tym, gdzie i w jaki sposób kontrolowane są autobusy turystyczne. W celu przeprowadzenia kontroli autokaru przez policję wystarczy również telefon do komisariatu. Kobryś zaapelował również, aby podczas podróży autokarem zapinać pasy bezpieczeństwa.

Czas na Inspekcję

Jak poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur kontrola autokarów przez ITD zacznie się już w piątek, 22 czerwca. Autokary będą sprawdzane na wyznaczonych punktach kontrolnych, na drogach, a także w miejscach odjazdu po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym i osobistym opiekunów.

Lista stałych punktów kontrolnych znajduje się TUTAJ

-"Mam prośbę o zgłaszanie pojazdów do kontroli na kilka dni przed planowanym wyjazdem, żeby inspektorzy mogli zaplanować pracę" - powiedział Gajadhur.

Poinformował, że sprawdzany będzie przede wszystkim stan techniczny pojazdów, sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, stan opon, oświetlenie, a także czas pracy i trzeźwość kierowców.

-"To bardzo ważne, by kierowca był wypoczęty. Przemęczony kierowca może być na drodze równie niebezpieczny jak kierowca będący pod wpływem alkoholu" - zaznaczył.

Przypomniał, że w ciągu dnia kierowca może spędzić za kierownicą maksymalnie 10 godzin i to tylko dwa razy w tygodniu. W pozostałe dni maksymalnie 9 godzin, by tygodniowy czas jazdy nie przekroczył 56 godzin. Jeżeli czas podróży jest dłuższy, np. w przypadku wyjazdów zagranicznych, powinno być dwóch kierowców, którzy w ciągu doby mogą prowadzić autokar przez 20 godzin.

"Bezpieczny autokar" to flagowa kampania prowadzona przez ITD od 2003 r. Jak podaje Inspekcja, podczas ubiegłorocznych wakacji inspektorzy przeprowadzili ponad 2 tys. kontroli - o niemal pół tysiąca więcej niż w wakacje 2016 r. Wykazały one, że nie wszystkie autokary były bezpieczne. Inspektorzy nałożyli ponad 600 mandatów, zatrzymali 105 dowodów rejestracyjnych. W 26 przypadkach konieczny był zakaz dalszej jazdy

Gajadhur przypomniał także, że w czasie wakacji w weekendy (od przyszłego piątku) będą obowiązywały ograniczenia w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, czyli samochodów ciężarowych. W każdy piątek od godziny 18 do 22, w soboty - od 8 do 14, a w niedziele - od 8 do 22. Pojazd łamiący ten przepis będzie zatrzymany na parkingu do końca obowiązywania zakazu, a kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości od 200 do 500 zł.

"Pamiętajmy jednak o jednym - to nie jest tak, że nagle wszystkie ciężarówki znikną w weekendy z polskich dróg. Jeździć będą mogły pojazdy przewożące żywe zwierzęta, ładunki pocztowe, artykuły spożywcze, towary niebezpieczne" - podkreślił Gajadhur.

Gdzie sprawdzić autokar?

Po pierwsze Bezpieczny Autobus. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zachęca do kontrolowania stanu autobusów przed feriami poprzez www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu. Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

  • posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,

  • dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,

  • komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Jeśli stan techniczny pojazdu lub kondycja kierowcy nadal budzi wątpliwości, należy poprosić o kontrolę Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Usługa Bezpieczny Autobus została uruchomiona 23 czerwca 2014 roku

Po drugie ITD

Kontrole inspektorów odbywają się w miejscach odjazdu autokarów lub na wyznaczonych przez wojewódzkie inspektoraty stałych punktach kontroli, na które autokar może podjechać przed wyjazdem. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy z właściwym Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego.

Numery telefonów do WITD dostępne są na stronie internetowej: www.gitd.gov.pl/kontakt/witd

Uruchomiona zostanie też infolinia akcji (22 22 043 00) w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać informacje dotyczące akcji "Bezpieczny Autokar - ferie 2016".

Po trzecie Policja

W całej Polsce można sprawdzić stan techniczny autokarów. Podczas kontroli sprawdzany jest stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzymuje protokół.

Sposób zgłoszenia kontroli autokaru: Telefoniczne zgłoszenie dyżurnemu właściwej miejscowo jednostki Policji. Uzgodnione przez organizatora wycieczki miejsca, w którym ma być przeprowadzona kontrola pojazdu, przewoźnika oraz liczba przewożonych osób.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
Policja
ITD

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....