TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Barcelona stawia na elektrobusy: od Solarisa i Irizara
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.02.2020 10:00:58
Barcelona stawia na elektrobusy - od Solarisa i Irizara; fot. TMB

Polska spółka Solaris Bus & Coach coraz lepiej radzi sobie na hiszpańskim rynku. W Barcelonie podzieliła się prestiżowym zamówieniem z głównym do tej pory dostawcą elektrobusów w Hiszpanii - firmą Irizar.

Kataloński przewoźnik Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) w ramach przetargu na zakup 23 szt. przegubowych autobusów elektrycznych wybrał oferty dwóch producentów:

  • Solaris dostarczy 14 szt. autobusów Solaris Urbino 18 electric

  • a Irizar 9 szt. przegubów z serii Irizar i2e

Wszystkie pojazdy mają mieć długość 18 metrów i pantografy do ładowania akumulatorów na trasie. Generalnie będą one bardzo podobne do już działających na linii H16 siedmiu elektrobusów (4 marki Irizar i 3 marki Solaris).

Barceloński standard

Oprócz standardowego wyposażenia zamawianego przez TMB, 23 nowe autobusy będą wyróżniać się układem wnętrza. M.in. ich opończa przegubu będzie przezroczysta, tak aby poprawić oświetlenie w tym obszarze.

Kolejna nowinka to najnowsze technologie w zakresie bezpieczeństwa, w tym system MobilEye Shield+ w Solarisach, który pozwala kierowcy dostrzec więcej dzięki kamerom umieszczonym na zewnątrz pojazdu. Wykrywają one pieszych oraz rowerzystów, znajdujących się w martwym polu pojazdu, co jest szczególnie istotne przy manewrach skrętu. W takim wypadku system ostrzega kierowcę akustycznie oraz poprzez sygnalizację świetlną. Ponadto urządzenie w taki sam sposób informuje kierowcę o każdym pieszym oraz rowerzyście w odległości do 80 cm od autobusu. MobilEye Shield+ reaguje również w przypadku opuszczenia pasa ruchu bez stosownej wcześniejszej sygnalizacji czy też braku zachowania odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. System sygnalizuje także ryzyko kolizji, rozpoznaje ograniczenia prędkości i informuje o nich kierowcę na wyświetlaczu.

Uzupełnieniem dla tego układu będą elektroniczne lusterka wsteczne, które poprawiają widoczność w trudnych warunkach.

Zgodnie z warunkami udzielenia zamówienia, które cały oczekują na sformalizowanie, dostawa 23 autobusów przez producentów musi zostać zamknięta do początku 2021 r. Wartość całego zamówienia to 20,7 mln EUR brutto.

Linia H16

Najnowszy zakup TMB jest związany z planem wycofania pojazdów z silnikiem diesla z linii H16 (Zona Franca - Forum / Kampus Besòs). Po zrealizowanej dostawie będzie ona w pełni elektryczna. Na jej krańcówkach już znajdują się transformatory i szybkie ładowarki, ale teraz zostaną one wzmocnione, aby mogły ładować jednocześnie dwa pojazdy, zapewniając w ten sposób funkcjonalność i regularność linii.

A to nie koniec. Zakup 23 pojazdów elektrycznych jest częścią szerszej strategii TMB dotyczącego modernizacji floty autobusów miejskich w Barcelonie i obszarze metropolitalnym poprzez wprowadzenie 266 jednostek elektrycznych, hybrydowych i na gaz ziemny w okresie 2019 r. - 2021. Cel jest jasny: do 2030 r. flota TMB ma składać się wyłącznie z elektrobusów, hybryd i gazowców. Dla producentów to łakomy kąsek.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
Solaris
Irizar
Hiszpania

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....