Autosan w mundurze. Kontenery dla rakiet Patriot?

infobus
02.12.2016 07:42
0 Komentarzy

Polska Grupa Zbrojeniowa, należąca do niej spółka Autosan iamerykańska korporacja Raytheon – producent systemu Patriot podpisały wczwartek w Warszawie list intencyjny ws. współpracy w razie wyboru przez Polskętych zestawów. List dotyczy projektowania, produkcji i integracjispecjalistycznych kontenerów do baterii Patriot. W uroczystości uczestniczyłszef MON Antoni Macierewicz.

Jak powiedział Macierewicz, list z jednej strony wzmacniaspółkę Autosan i otwiera jej drogę do stabilizacji i produkcji międzynarodowej,a z drugiej być może jest otwarciem drogi dla zakupu przez Polskę systemuobrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, którego producentem jestRaytheon. Patriot został wybrany w kwietniu 2015 r. do negocjacji w trybiemiędzyrządowym w programie obrony powietrznej średniego zasięgu”Wisła”.

-„Otwieramy w ten sposób już praktyczną współpracę zRaytheonem w realizacji czy też szansie na realizację programu Patriot,programu +Wisła+, związanego z najważniejszym celem obronnym Rzeczypospolitej,jakim jest zapewnienie obrony antyrakietowej” – powiedział Macierewicz.

-„Liczymy na to, że włączenie Autosanu do systemuPatriot, uczynienie z niego wielkiego centrum serwisowego dla produkcjiPatriota na całym świecie, otworzy drogę dla sfinalizowania tego wielkiegoprzedsięwzięcia, jakim jest zapewnienie produkcji i realizacji dostawy doPolski zestawów obrony antyrakietowej systemu Patriot w najbliższychlatach” – dodał.

Minister zastrzegł, że list intencyjny jeszcze „oniczym nie przesądza”. „Nie chciałbym tworzyć takiego poczucia, żewszystko już jest załatwione, że wszystko już jest zamknięte” -powiedział. Dodał, że trwają rozmowy, które często nie są łatwe i stawiają wysokiewymagania obu stronom.

-„Ale mam nadzieję, że ten dzisiejszy krok jest krokiemwe właściwym kierunku i zbliża nas do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. To, żejest to niezbędne, to, że jest to ostatni moment, kiedy trzeba to zrobić, jestzupełnie oczywiste” – powiedział szef MON, wskazując na „wydarzeniamiędzynarodowe i wypowiedzi zza wschodniej granicy”.

Szef MON ocenił, że „to może być bardzo dobry, znaczącydzień nie tylko dla naszego przemysłu obronnego, nie tylko dla naszejwspółpracy z partnerami amerykańskimi, ale dla bezpieczeństwa Polski”.

Zielona droga

Minister ocenił, że decyzja o uratowaniu spółki Autosan iwłączeniu jej do PGZ, co otwiera drogę do zamówień dla wojska, była słuszna nietylko w wymiarze społecznym, ale miała także olbrzymie pozytywne konsekwencjedla polskiej obronności. „Rozwój polskiej gospodarki może się odbywać niekosztem społeczeństwa, nie kosztem przemysłu zbrojeniowego, ale odwrotnie,wzmacniając te wartości” – dodał.

Prezes PGZ Arkadiusz Siwko przypomniał, że obecny rządprzekazał pod nadzór ministra obrony wszystkie państwowe spółki zbrojeniowe.”To natychmiast dało efekt pełnej kooperacji pomiędzy przemysłemzbrojeniowym a Wojskiem Polskim, dało możliwość tworzenia rzeczywistejkonsolidacji przemysłu zbrojeniowego” – ocenił. Dodał, że list intencyjnystwarza szansę, że Autosan stanie się „dostawcą komponentów dla systemuPatriot dla 13 krajów świata”, co może zapewnić sanockiej firmiestabilność przez najbliższą dekadę.

-„To okazja, by kolejny raz pokazać nasze zaangażowaniewe współpracę z Polską” – powiedział John Baird, wiceprezes ds.zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę współce Raytheon Integrated Defense Systems. Dodał, że list intencyjny pomożepolskiemu przemysłowi osiągnąć kolejny poziom na drodze do rozpoczęcie budowypolskiego systemu Patriot w razie podpisania kontraktu.

Historyczny krok Autosanu

Zdaniem prezesa firmy Autosan Marka Opowicza list to dlaspółki zatrudniającej obecnie 350 osób szansa na stworzenie kolejnych miejscpracy.

List w sprawie projektowania kontenerów dla zestawówPatriot, ich produkcji i integracji dotyczy zidentyfikowania możliwych obszarówwspółpracy Raytheon Company ze spółką Autosan, w tym współpracy, która może sięodbywać w ramach offsetu.

Planowane jest utworzenie Centrum Produkcji Kontenerów wAutosan sp. z o.o. na potrzeby Grupy PGZ i firmy Raytheon. Przewidywanezamówienia na kontenery mogą osiągnąć liczbę kilkudziesięciu rocznie. Możliwejest ich wykorzystanie w innych programach modernizacyjnych na potrzebysystemów łączności, wozów dowodzenia, warsztatów remontowych, itp. W samymprogramie „Wisła” zakłada się wykorzystanie ponad 100 polskichkontenerów na potrzeby zapewniających osłonę balistyczną kabin kierowaniawalką, kabin kierowania ogniem, ruchomych węzłów łączności oraz wozówremontowych.

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetówwieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. O wyborze zestawów Patriot do rozmówo kontrakcie rząd PO-PSL zdecydował w kwietniu 2015 r. Od tamtej pory negocjacjeo zakupie baterii Patriot prowadzono między rządami Polski i USA. Postępowaniew ramach programu „Wisła” było sprawdzane przez MON po objęciu urzęduministra przez Macierewicza.

Na początku września br. szef MON poinformował o wysłaniuzapytania o ofertę ośmiu zestawów Patriot. dwie baterie miałyby zostaćdostarczone w obecnie dostępnej konfiguracji, z radarem sektorowym, jakorozwiązanie pomostowe. Kolejne (a po docelowo, po modernizacji wszystkie)miałyby dysponować radarem o polu obserwacji 360 stopni. Innym warunkiem jestzintegrowanie zestawów z nowym amerykańskim systemem zarządzania polem walkiIBCS, który ma się stać standardem w wojskach lądowych USA. (PAP)

Komentarze