TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autokary na Tour Salonie 2009
Marcin Jurczak - Opublikowano: 28.10.2009 12:34:04 1 komentarz
Autokary na Tour Salonie 2009

Po hasłem 20 urodzin upłynęły tegoroczne targi Tour Salon. Na Międzynarodowe Targi Poznańskie przybyło prawie 700 wystawców z 38 krajów. Najnowsze oferty turystyczne, regionalne smakołyki, liczne konkursy i prezentacje –to główne obszary największych w Polsce targów turystycznych. Impreza miała miejsce w dniach 21-24 października i tradycyjnie nie zabrakło atrakcji związanych z transportem zbiorowym. Największym autobusowym wydarzeniem Salonu była niewątpliwie polska premiera autobusu turystycznego Setra S419 GT-HD, który przyjechał do Poznania już w barwach Biura Podróży Janosik z Rzeszowa.

Autobusy –w hali nr 9

Ekspozycję autobusów turystycznych zgromadzono w hali numer 9. Najokazalej wyglądało stoisko EvoBus Polska, gdzie dumnie prezentowały się dwa złote autokary Mercedes-Benz Tourismo (jeden w barwach Raf-Trans, a drugi w barwach „Usługi Transportowe Połeć”). Na zewnętrz eksponowane było jeszcze trzecie „złotko”, ale już w wersji 14-metrowej –Tourismo L. Obok nich EvoBus pokazał najnowszą Setrę S 419 GT-HD. To aktualnie najdłuższy model z rodziny Comfort-Class, który swoją premierę miał w ubiegłym roku, na targach IAA w Hanowerze. Teraz w Poznaniu autokar świętował swoją polską premierę. W premierowej wersji trzygwiazdkowej pojazd miał 61+1 miejsc siedzących, natomiast do polskiego przewoźnika trafi model dysponujący liczbą 65+1 miejsc. Trzyosiowy autokar robił na zwiedzających duże wrażenie, między innymi z racji rozmiarów –długość tego kolosa to prawie 15 metrów. Targowa Setra S 419 GT-HD trafi do firmy z Rzeszowa. To nie pierwszy autokar tej marki, który zasili tabor Biura Podróży Janosik. Wśród eksploatowanych na międzynarodowych trasach pojazdów są między innymi modele S 417 HDH (rocznik 2007), S 417 GT-HD (2007) i S 415 GT-HD (2004). Będzie to jednak pierwsza Setra we flocie, spełniająca normę czystości spalin Euro 5. Wśród prezentowanych na targach pojazdów był autobusy Volvo, Scania czy VDL Bova. Atrakcję dla zwiedzających przygotował (we współpracy z firmą Scania Polska S.A.) PKS Warszawa. Zabawa polegała na sfotografowaniu autobusu z logo PKS Warszawa lub Scania podczas trwania targów. Dla autora najlepszego zdjęcia przewidziano ciekawą nagrodę –weekendowy wyjazd do Hiszpanii, połączony ze zwiedzaniem znajdującej się tam fabryki autobusów Scania PB. Zdjęcie wraz z wypełnionym formularzem należy przesłać organizatorom do 30 października, a wyniki konkursu ogłoszone zostaną w pierwszej połowie listopada (szczegóły na www.pksbilety.pl/News/konkurs-fotograficzny). Ponadto w targach uczestniczył włoski Irisbus, który zaprezentował trzy modele: wysokopokładowy autokar klasy maxi –Irisbus Domino, międzymiastowy autobus o podwyższonym komforcie (kombi) klasy midi –Irisbus Proxys i minibus IVECO C50. Jest to o tyle ciekawe, że Kapena zrezygnowała z uczestnictwa w targach TRANSEXPO w Kielcach, które głównie skupiają przewoźników miejskich i międzymiastowych. Czyli tegoroczna ofensywa marketingowa Irisbus kieruje się w stronę firm turystycznych. Zobaczymy z jakim efektem.

Najdłuższy komfort Setry

Jak już wspomnieliśmy na targach w Poznaniu swoją polską premierę miał autobus Setra S 419 GT-HD. To jeden z najnowszych produktów niemieckiego producenta, który wszedł na linie produkcyjne na początku tego roku po premierze na targach IAA 2008 w Hanowerze. Setra S 419 GT-HD to obecnie najdłuższy i najbardziej pojemny autokar z rodziny ComfortClass 400. Pojazd o długości prawie 15 metrów może zabrać na swój pokład aż 65 pasażerów plus trzy osoby z obsługi. –Biorąc pod uwagę dużą liczbę miejsc pasażerskich, rewelacyjną pojemność bagażową i dobrą cenę, na pewno szybko znajdziemy kolejnych nabywców na ten właśnie model –mówi Jerzy Fołda, dyrektor marki Setra. –Zresztą pojawia się on w naszej ofercie w dobrym momencie. W tym roku zauważam spore zainteresowanie autobusami turystycznymi o większej pojemności, a nowa wersja idealnie wpisze się w istniejący trend. Setra zresztą od dawna cieszyła się dużą popularnością wśród polskich przewoźników w zakresie trzyosiowych i piętrowych autokarów. Można powiedzieć, że duże gabaryty to nasza specjalność –podsumowuje Jerzy Fołda. Premierowa Setra S 419 GT-HD została pokazana w Hanowerze w doskonale wyposażonej wersji –z nowym pulpitem kierowcy, wejściem do podłączenia iPoda, przyciemnianymi szybami i zewnętrznymi światłami obrysowymi wykonanymi w technice LED. Wersja dla rzeszowskiego przewoźnika prezentuje się ciut skromniej, natomiast pod wyglądem wyglądu prezentuje się fantastycznie w tych ciemno-filetowych barwach. Ponadto swoimi wymiarami wzbudzała spory respekt nie tylko wśród zwiedzających targi, ale także wśród pozostałych uczestników dróg.

Nie tylko autobusy - na szynach zabytkowo i nowocześnie

Corocznie na targach prezentuje się zabytkowy parowóz. W tym roku był to wolsztyński Tr5-65. Przyprowadził on grupę czterech wagonów –na czas targów zaadaptowanych na potrzebę stanowiska prezentującego między innymi ofertę turystyczną wielkopolskich miejscowości. W bezpośrednim sąsiedztwie parowozu znalazło się także miejsce na dwa wagony „współczesne”. Zmodernizowany przez bydgoską PESĘ wagon bezprzedziałowy klasy II (typ 111 Arow, oznaczony jako Brdhnu) prezentowano przede wszystkim z uwagi na nowe malowanie. Wagon ma 66 miejsc siedzących, 12 miejsc na rowery, a pomalowany został w barwy Tanich Linii Kolejowych. Tuż obok prezentowany był wagon typu 158A –premierowa konstrukcja Fabryki Pojazdów Szynowych HCP. W porównaniu do wcześniejszych konstrukcji poznańskiej fabryki dało się zauważyć kilka nowości: diodowe elementy oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego czy dodatkowe monitory (przeznaczone na reklamę, ale i do prezentowania informacji pasażerskiej). Wagon wyposażony jest także w nowy system diagnostyczny (główny komputer sterujący wyposażono w monitor dotykowy) i system elektronicznej rezerwacji miejsc. To właśnie nowinki elektroniczne były w tym przypadku główną ciekawostką. Wykorzystanie elektroniczngo systemu rezerwacji miejsc da możliwość sprawdzenia bieżącego stanu rezerwacji konkretnego miejsca bezpośrednio w wagonie. Oczywiście wymagać to będzie przekazywania danych z systemu rezerwacji miejsc funkcjonującego przy sprzedaży biletów. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu technologii GPS możliwe stanie się monitorowanie miejsca lokalizacji konkretnych wagonów, co przełoży się na możliwość bezpośredniego monitorowania lokalizacji pociągu na trasie. Oczywiście takie rozwiązanie to przyszłość, warto jednak odnotować początki rozwijania systemu nadzoru w czasie rzeczywistym. We flocie PKP Intercity pojawi się 17 tego typu nowoczesnych wagonów –między innymi trzy „jedynki”(158A) i sześć dwójek (159A). Zostaną z nich uformowane dwa składy do obsługi trasy Warszawa –Kraków. Pierwsze osiem sztuk wagonów ma zostać dostarczone jeszcze w tym roku.

Dla miłośników transportu miejskiego

Tegoroczny Tour Salon dostarczał wrażeń także miłośnikom transportu miejskiego –w organizację targów włączyły się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu i Klub Miłośników Pojazdów Szynowych. W hali numer 5 ustawiony został wagon tramwaju konnego –przywieziony na tę okazję z zajezdni MPK przy ul. Głogowskiej. Stoisko obsługiwali konduktorzy –ubrani w stroje nawiązujące do historycznych mundurów tramwajowych. Na sentymentalne przejażdżki zabierał zwiedzających targi specjalny autobus. Przez cztery dni czerwony „ogórek”co pół godziny wykonywał kółko po terenie MTP –dziennie realizując kilkanaście kursów z pasażerami. W miejscu z którego startował ustawiono także doczepkę –„korniszona”i stylizowanego na radiowóz Nadzoru Ruchu dużego fiata.

Kulminacja atrakcji tramwajowych nastąpiła w sobotę, gdy na trasy wyruszyły zabytkowe wagony tramwajowe. Tego dnia na linię tramwajową nr 14 wyjechał skład wagonów 105N (194+193). Kursował on zgodnie z trasą przejazdu linii 14 (Os. Sobieskiego –trasa PST –Roosevelta –Głogowska –Górczyn), obsługę konduktorską zapewnili jednak członkowie KMPS. Podczas przejazdu zbierane były datki na remont kolejnych zabytkowych wagonów. Już od kilku lat KMPS prowadzi kampanię pod hasłem „Ratujmy stare bimby”, a przejazdy w sobotę 24.10 stały się okazją do przeprowadzenia zbiórki publicznej. Na ul. Towarowej, w bezpośrednim sąsiedztwie targów ustawione zostały zabytkowe wagony, a punktualnie o 12.00 wyruszyły w trasę okolicznościową. Niestety zabrakło najstarszego czynnego tramwaju elektrycznego –wagonów generacji N (unieruchomionych po niedawnej kolizji). Dzielnie zastąpiły je jednak nieco młodsze wagony przegubowe: 102N nr 1, 102Na nr 71 i odmalowany w barwy przewoźnika z Duesseldorfu wagon GT8 nr 685. Tramwaje wykonały kółko po trasie: Towarowa –Roosevelta (na przystanku most Dworcowy, vis a vis wejścia na targi, zabrano chętnych na przejażdżkę) –Święty Marcin –Podgórna –most św. Rocha –Kórnicka –Jana Pawła II –Estkowskiego –Wyszyńskiego –Małe Garbary –23 lutego –Mielżyńskiego –Gwarna –Święty Marcin –Marcinkowskiego –Plac Wolności –Fredry –most Teatralny –Roosevelta –rondo Kaponiera –Święty Marcin –Towarowa, gdzie ponownie udostępnione zostały zainteresowanym przechodniom i zwiedzającym targi. Tablice z numerami „20”umieszczone na wagonach nawiązywały do okrągłej rocznicy targów Tour Salon.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Poznań
targi
VDL
Setra
  • Paweł – 29.10.2009

    Szanowny redaktorze, nie te zdjęcie przy wnętrzu wagonu 2 klasy. Zdjęcie ukazuje najnowszy produkt FPS dla IC, poza tym jest to klasa 1.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....