TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autokary będą miały większy parking w Oświęcimiu
InfoBus.pl - Opublikowano: 17.05.2020 17:00:28
Autokary będą miały większy parking w Oświęcimiu ; fot. Google Maps

Rozpoczęły się prace przy stworzeniu nowego Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz. Generalny wykonawca - Budimex SA, przejął plac budowy.

Prace powinny zakończyć się w połowie 2023 r. – poinformowało w piątek, 15 maja Muzeum Auschwitz. 

Duży parking

W ub.r. Miejsce Pamięci obejmujące były niemiecki obóz Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau odwiedziło 2,32 mln osób.

Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel poinformował, że nowe Centrum Obsługi, zaprojektowane przez firmę architektoniczną Kozień Architekci, składało się będzie przede wszystkim z budynku, z którego przejściem podziemnym odwiedzający przejdą na teren byłego niemieckiego obozu. Obok powstanie duży parking.

"Samo Centrum Obsługi zostanie utworzone w historycznych budynkach związanych z niemieckim obozem Auschwitz, które tym samym staną się dostępne dla odwiedzających" – powiedziała kierownik projektu Aleksandra Hajnos.

Największa inwestycja

Wicedyrektor Muzeum Rafał Pióro zaznaczył, że inwestycja ta jest największym realizowanym w Muzeum przedsięwzięciem. "Obejmuje nie tylko prace budowlane – w tym wykonanie dwóch przejść podziemnych – ale także prace konserwatorskie i archeologiczne" – wyjaśnił.

Pióro powiedział, że infrastruktura Centrum zostanie w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

"Organizacja prac będzie zaplanowana w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na funkcjonowanie Muzeum i wizyty odwiedzających" – dodał Rafał Pióro.

Wicedyrektor Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk zaznaczył, że realizacja podzielona została na etapy. "Już w 2021 r. odwiedzający będą mogli korzystać z wyremontowanej sali kinowej, gdzie prezentowany będzie nowy film wstępny. W kolejnych etapach oddane zostaną do użytku: Centrum Osób Odwiedzających, informacja oraz cała infrastruktura podziemna i naziemna" – powiedział.

Część pomieszczeń nowego Centrum zostanie przeznaczona na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Utworzony w nich zostanie także punkt informacji o więźniach KL Auschwitz.

W miejscu zajezdni

"Nowe Centrum powstanie w bezpośredniej bliskości byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, na terenie, gdzie przed wybuchem wojny usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia, a w latach 1941-1943 Niemcy wybudowali tam rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny, a także mleczarnię. Po wojnie na tym terenie istniała baza autobusowa, która została zlikwidowana. Kilka lat temu teren stał się własnością Muzeum Auschwitz" – przypomniał rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.

Projekt realizowany jest przy wykorzystaniu dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, funduszy własnych Muzeum oraz pieniędzy z budżetu ministerstwa kultury. Koszt projektu to ponad 59 mln zł. Wartość dofinansowania UE to ponad 27 mln zł. Wsparcie MKiDN wynosi ponad 9,5 mln złotych.

Komplementarny projekt Centrum Obsługi Odwiedzających, obejmujący dalszą infrastrukturę, parking, a także hostel na potrzeby edukacji, konferencji czy wolontariatu, powstanie dzięki wsparciu darczyńców prywatnych. 5,5 mln USD na ten cel przekazali Ronald S. Lauder oraz Joel i Ulrika Citronowie.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
parking
autokar
turystyka

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....