TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autobusy podczas spotkania PIGTSIS w Jachrance
Miłosz Kubicki - Opublikowano: 13.05.2008 21:28:02
Autobusy podczas spotkania PIGTSIS w Jachrance

Konferencja zorganizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Transportu Samochodowego i Spedycji (PIGTSIS) w Jachrance (6-7 maja br.) potwierdziła słabą kondycję polskich przewoźników międzymiastowych, których nie stać na zakupy nowego taboru. Odpowiedzią krajowych producentów autobusów międzymiastowych na płytki rynek wewnętrzny okazuje się intensywny eksport.

Koleżeńskie spotkanie PIGTSISto forum wymiany poglądów na temat kondycji międzymiastowych przewoźników autobusowych.Ciekawe dane na temat ich sytuacji ekonomicznej przedstawił w swoim referacie Zdzisław Szczerbaciuk, prezes PIGTSIS. Blisko 70% firm wykazuje dodatnią rentowność (średnio na poziomie 1,9 %), jednak jest ona wynikiem całokształtu działalności gospodarczej przewoźników. Rentowność przewozu osób od lat rośnie, ale nadal jest ujemna i wynosiła w 2007 roku średnio -3 % (w 2006 roku było to –4,79 %). W ubiegłym roku tylko co czwarta firma notowała zysk z działalności przewozowej. Dane opracowano na podstawie ankiet otrzymanych od 125 przedsiębiorstw ze 170 zrzeszonych w PIGTSIS.

Tegoroczna ekspozycja autobusów międzymiastowych w Jachrance chyba odzwierciedlała sytuację rynkową, ponieważ była nader skromna. Zabrakło na imprezie m.in. Kapeny –notującej w tym roku świetne wyniki sprzedaży. AMZ zaprezentował Boomeranga (premiera odbyła się na Transexpo 2007), który po fazie badań i testów już oficjalnie trafia do sprzedaży. Do nieco bogatszych przewoźników skierowana była międzymiastowa Setra S 412 UL. Pierwszy egzemplarz tego pojazdu trafił do polskiego klienta NKA Kruszwica pod koniec marca br. (szczegółowe informacje: http://www.infobus.pl/text.php?id=17198&from=main ) Autosan zaprezentował znane już modele H7-10MB Solina oraz A1012T Lider. Największym zaskoczeniem była prezentacja autobusu Solbus Soltour ST11, ale w wersji przeznaczonej na rynek brytyjski.

Solbus w Wielkiej Brytanii

Czołowi krajowi dostawcy autobusów międzymiastowych –Autosan i Solbus –z racji ograniczonego popytu na rynku wewnętrznym poszukują nowych dróg rozwoju. Jedną z nich stał się intensywny rozwój eksportu produktów. I to z sukcesami.

Solbus to już drugi polski producent oferujący autobusy w Wielkiej Brytanii. Od zeszłorocznych październikowych targów w Birmingham, poprzez specjalnie powołaną spółkę Solbus UK Ltd., do dziś dostarczył na wyspy pięć autobusów. Niedługo kolejnych siedem sztuk trafi do tamtejszych klientów.

W Anglii na razie oferowane są wyłącznie autobusy turystyczne długości 10 i 11 metrów - Soltour ST 10 i ST 11, z różnym wyposażeniem. Prezentowany w Jachrance 43-miejscowy Soltour ST11 był wyposażony m.in. w siedzenia Kiel oraz toaletę. Wszystkie „brytyjskie”Soltour’y wyposażane są w silniki Cummins ISBe6 300 o mocy 220 kW przy 2500 obr./min. oraz automatyczne skrzynie biegów ZF. Jest to ten sam silnik co stosowany w nieco dłuższych Autosanach sprzedawanych na wyspach. Jednak w odróżnieniu od Soltour’a Eagle przenosi napęd na koła poprzez automatyczną skrzynię biegów Alisson Torqmatic T350R.

60 sztuk Autosanów dla Szwecji

Podczas gdy dostawy Autosanów na rynek brytyjski ustabilizowały się intensywnie rośnie sprzedaż sanockich autobusów w Szwecji. Obecnie jest to jeden z najważniejszych rynków eksportowych fabryki. O sukcesach eksportowych, sytuacji na rynku przewozów międzymiastowych oraz planach Autosana rozmawiamy z Romanem Majewskim, prezesem firmy Polskie Autobusy Sp. z o.o.

InfoBus: W zeszłym roku mówił Pan o planach wprowadzenia nowego modelu autobusu. Jaki jest obecny stopień zaawansowania prac nad nowym pojazdem?

W tym roku pokażemy następcę autobusów serii Lider  na targach Transexpo w Kielcach. Autobus będzie oferowany w długościach 9,7;12 i 13,2 metra. Jego szerokość będzie wynosić 2,55 metra. Cechą wspólną tych pojazdów będzie identyczna sylwetka. Sanocka fabryka rozpoczęła produkcję nie od najkrótszego, ale właśnie od najdłuższego modelu i taki autobus zaprezentujemy na wrześniowych targach. Pierwsze pięć sztuk premierowego pojazdu już zostało zamówione i to nie na rynku polskim, a na szwedzkim. Po najdłuższym modelu natychmiast zamierzamy wprowadzić pozostałe wersje długościowe, ponieważ polski rynek nie przejawia zainteresowania autobusami długości 13,2 metra. Co innego rynek szwedzki czy węgierski.

InfoBus: W Kielcach zaprezentowali Państwo nowy model Wetlina. Jak wygląda zainteresowanie tym pojazdem na rynku i czy są pierwsi klienci na te autobusy?

Pierwszy pokazany przez nas autobus musiał być zmodyfikowany, ponieważ był za długi, a tym samym i za ciężki. W tej chwili już jest po zmianach. Pierwsza sztuka autobusu turystycznego jest już gotowa i na dniach będzie przekazana do nas, do Polskich Autobusów. Kolejna Wetlina jest robiona w odmianie miejskiej, z tylną częścią obniżoną ułatwiającą przewóz pasażera na wózku inwalidzkim. No i oczywiście jest planowane wprowadzenie wersji międzymiastowej. Odnośnie sprzedaży to już mamy zamówienie na dziesięć sztuk tych autobusów od Szwedów. Dostawy planowane są w lipcu.

Na pierwsze półrocze tego roku mamy zakontraktowane dostawy ponad 60 szt. autobusów dla klientów szwedzkich. Są to bardzo różne pojazdy –od Soliny, poprzez Wetlinę, Gemini do Lidera. I to nie jest ich ostatnie słowo. Jak wspomniałem, niedawno zamówili pięć autobusów 13,2 metrowych - następcy Lidera. Ponadto pokazaliśmy Szwedom wersję autobusu brytyjskiego, gdzie na 12 metrach zainstalowano 70 miejsc siedzących i nie jest wykluczone, że również tego typu autobusy będziemy eksportować na tamtejszy rynek.

InfoBus: Jakie są Pana prognozy odnośnie rozwoju sprzedaży w segmencie autobusów międzymiastowych?

Ja myślę, że to się wszystko jeszcze może odwrócić, mamy dopiero połowę maja. W tej chwili sprzedają się przede wszystkim autobusy mniejsze –Solina i Tramp 2, a więc autobusy i tanie i mniejsze. Niedawno MEN ogłosił przetarg na 65 szt. autobusów szkolnych, więc wierzymy że sprzedamy w tym segmencie kolejne autobusy jako czołowy krajowy specjalista w produkcji tego rodzaju pojazdów. Także prywatne firmy transportowe, wraz z rozwojem coraz chętniej decydują się na zakup pełnowymiarowych autobusów, a nie minibusów. Jednak i dla zainteresowanych minibusami mamy ciekawą ofertę, ponieważ wprowadzamy do sprzedaży minibusy zabudowane na podwoziu Mercedesa Sprintera.

InfoBus: Dziękujemy za rozmowę.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Jachranka
Autosan
PIGTSIS
Solbus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....