TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autobusy PKS Nova na nowych liniach. Dzięki FRPA
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 05.09.2019 17:30:15
Autobusy PKS Nova na nowych liniach. Dzięki FRPA

Siedem nowych połączeń autobusowych będzie realizowanych od października w powiecie sokólskim (Podlaskie) dzięki dotacji z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych - poinformowano w środę na konferencji w spółce PKS Nova w Białymstoku.

PKS Nova jest spółką samorządu województwa podlaskiego. Będzie ona realizować nowe połączenia autobusowe w powiecie sokólskim, który dostał rządowe środki na odtwarzanie tras autobusów komunikacji publicznej. Spółka, powiat i samorząd województwa zawarły porozumienie w tej sprawie.

830 tys. zł

Powiat sokólski jest jednym z kilkunastu podlaskich samorządów, które złożyły wnioski do wojewody o dofinansowanie odtwarzania połączeń autobusowych w 2019 r. i dostały te środki. W sumie jest to 830 tys. zł i o taką wnioskowały samorządy. W ostatnich dniach w urzędzie wojewódzkim podpisywano umowy w tej sprawie.

Starosta sokólski Piotr Rećko poinformował, że powiat dostał 70 tys. zł miesięcznie. Odtworzy siedem tras autobusów o łącznej długość 300 km; część tras to modyfikacja już istniejących, a inne będą nowe. Nowe kursy będą się odbywać 3-4 razy dziennie.

Gdyby nie dofinansowanie z funduszu rządowego, trasy te by nie powstały - mówił Rećko. Dodał jednocześnie, że nie byłoby to także możliwe, gdyby nie publiczna spółka PKS Nova. Do połączeń dokładają również gminy.

Transportowe wyzwanie

Prezes PKS Nova Andrzej Mioduszewski przyznał, że realizacja nowych połączeń jest wyzwaniem dla spółki, także logistycznym, ale z programem firma wiąże duże nadzieje, licząc na szerszą współpracę z samorządami od początku 2020 r.

Wkrótce spółka PKS Nova poinformuje o swoich planach rozwojowych - zapowiedział marszałek województwa Artur Kosicki. Nie chciał jednak zdradzić szczegółów. Jego zdaniem pieniądze z funduszu autobusowego są szansą na rozwój tego przewoźnika publicznego.

"Nie chcemy, żeby nasze województwo było wykluczone komunikacyjnie" - mówił Kosicki. Podkreślał, że istotne jest, by każdy mieszkaniec regionu mógł z miejsca, w którym mieszka, dojechać do większych ośrodków.

Pierwsze nowe trasy autobusowe uruchamiane dzięki środkom z programu autobusowego ruszyły 1 września. Chodzi o połączenia: Białystok-Supraśl i Białystok-Bielsk Podlaski - poinformował Mioduszewski.

Marszałek Kosicki poinformował, że nowe trasy będą analizowane i możliwe będą - jak mówił - ich modyfikacje, w zależności od wniosków, jakie zostaną wyciągnięte. Analizowana ma być również sytuacja spółki PKS Nova.

Nowe linie

Nowe linie autobusowe na terenie powiatu sokólskiego pojadą trasami:

1)Sokółka - Wołyńce przez: Zadworzany, Kuźnicę,

2)Sokółka - Korycin przez: Bogusze, Janów,

3)Sokółka - Wołyńce przez: Malawicze Górne, Kuźnicę,

4)Sokółka - Sokółka przez: Drahle, Minkowce

5)Sokółka - Szaciły przez: Szudziałowo, Kruszyniany,

6)Sokółka - Dąbrowa Białostocka przez: Trzciankę, Sidrę,

7)Sokółka - Dąbrowa Białostocka przez: Janów, Suchowolę.

Porozumienie pomiędzy spółką PKS Nova i Powiatem Sokólskim zakłada podpisanie umów na uruchomienie nowych linii do 31 grudnia br., ale jak zapewniają strony, będzie kontynuowany w przyszłym roku, podobnie jak rządowy fundusz rozwoju przewozów autobusowych.

ABC FRPA

Ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o użyteczności publicznej weszła w życie w lipcu.

Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dotyczyć ono ma linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie. Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane z powodu deficytu, kiedy przychody z biletów były niższe niż koszty utrzymywania tych linii.

Dopłata z Funduszu ustalona została w kwocie nie wyższej niż 1 zł do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej, przy czym udział organizatora, czyli samorządu, wynosić ma co najmniej 10 proc. kosztów. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
PKS
Podlaskie
PKS Nova

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....