TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autobusy na SilesiaKomunikacja 2011
Zbigniew Rafalski - Opublikowano: 26.05.2011 15:33:06 3 komentarze
Autobusy na SilesiaKomunikacja 2011

Podczas zakończonych w ubiegłym tygodniu targów SilesiaKomunikacja 2011 (19-20 maja) swoje autobusy zaprezentowało siedem firm, w tym Scania, EvoBus, SOR, MAZ, Irisbus, MAN i VDL.

Zgodnie z zapowiedziami największe stoisko przygotowała Scania Polska, która na 100-lecie firmy zaprezentowała aż trzy premierowe autobusy, w tym dwa w wersji turystycznej i jeden w wersji miejskiej. Przegubowa Scania OmniCity –wraz z 9. pozostałymi egzemplarzami –trafi pod koniec wakacji do PKM Gliwie. To pierwszy kontrakt koncernu Scania wygrany w Polsce na tak dużą liczbę autobusów klasy mega w ostatnim czasie. Nieznacznie wcześniej niż Gliwice przegubowe Scanie zamówił Koszalin. Tamtejszy MZK zakontraktował pod koniec 2010 r. łącznie 8 pojazdów OmniCity, w tym właśnie dwa modele w wersji przegubowej. Egzemplarze te mają zostać dostarczone w latach 2011 i 2012.

Niewątpliwie najważniejszą premierą targów SilesiaKomunikacja był model Scania Touring HD –produkowany w chińskich zakładach Higer na bazie podwozi Scania, wysyłanych tam ze Szwecji. Cała koncepcja autobusu jest dziełem inżynierów ze Scanii, a sam wygląd autokaru bezpośrednio nawiązuje do samochodów ciężarowych szwedzkiego koncernu. Nawet kilka elementów (m.in. przednie obrysówki) są dokładnie przeniesione z serii R. Kolejnym elementem wspólnym z branżą towarową jest maksymalny uproszczenie i zawężenie kompletacji autobusu, z niewielką możliwością dokonywania zmian przez klienta. To z jednej strony pozwoli produkować ich więcej w krótszym okresie czasu, a także ułatwi logistykę na odległe, europejskiej rynki. Czy jednak autobusowi klienci, przyzwyczajeni do indywidualnego dopasowywania autobusu do swoich potrzeb to kupią? Zobaczymy. Jak już informowaliśmy na łamach InfoBusa, model pokazany w Sosnowcu (oraz 5 identycznych egzemplarzy) będzie użyczony przez Scania Polska do obsługi polskiej prezydencji w Unii Europejskiej (07-12.2011). Wg najnowszych wypowiedzi przedstawicieli Scania ma on być pozycjonowany w segmencie międzymiastowym-kombi, natomiast drugi sosnowiecki debiutant –autokar Scania-Irizar i6 będzie pełnił rolę autobusu turystycznego (jako następca NewCentury). Rolę autokaru klasy Premium nadal pełni rodzina PB. Przypomnijmy, że model i6 –w wersji integralnej Irizar –jest od tego roku również oferowany przez Grupę Wanicki. Polska premiera integralnego Irizara I6 odbyła się podczas tegorocznej edycji katowickich targów GLOB.

Firma EvoBus Polska zaprezentowała w Sosnowcu premierowy model Mercedes-Benz Citaro K w wersji 3-drzwiowej. Dotychczas prezentowane i oferowane w naszym kraju autobusy marki Mercedes-Benz o długości 10,5 metra posiadały jedynie dwoje drzwi w układzie 2-2-0. Pojazdy tego typu jeżdżą obecnie w MZK Bielsko-Biała, MZK Starogard Gdański oraz TRANSGÓR Rybnik. Łącznie EvoBus dostarczył do chwili obecnej na nasz rynek 17 sztuk modelu Citaro K. Prezentowany Mercedes Citaro K w wersji 3-drzwiowej pomimo swojej długości jest pojazdem klasy maxi. Wg deklaracji przedstawicieli producenta autobus może pomieścić aż do 95 osób. Gdyby jeszcze za mniejszą długością szła znacznie niższa od 12-metrowego modelu cena autobus z pewnością znalazłby on spore uznanie na naszym rynku. Niestety, wszystko wskazuje na to, że cena Citaro K będzie porównywalna z obecnie oferowanymi na rynku autobusami 12-metrowymi.

Na stoisku firmy Kapena zaprezentowany został autobus miejski Irisbus Citelis 10.6M CNG. Pojazd był prezentowany w naszym kraju po raz pierwszy od swojej ubiegłorocznej premiery na targach motoryzacyjnych w Brnie. Jest to ciekawa konstrukcja, która w swojej klasie praktycznie nie ma konkurentów w zakresie zastosowania alternatywnego wobec Diesla źródła napędu. Jest to aktualnie jedyny oferowany na naszym rynku autobus o długości 10,5 metra napędzany sprężonym gazem ziemnym. Tym samym słupska Kapena posiada w swojej ofercie najwięcej z pośród polskich dealerów autobusów miejskich z silnikami CNG, począwszy od Iveco Daily, Kapena Urby po Irisbus Citelis o długości 10, 12 i 18 metrów. W prezentowanym na targach autobusie może podróżować ponad 80 osób, w tym 22. na miejscach siedzących. Irisbus ma długość 10 460 mm i podobnie jak Mercedes Citaro K jest pojazdem klasy maxi.

MAN podczas tegorocznej edycji targów zdecydował się zaprezentować dwa modele autobusów pochodzące z najważniejszych dla koncernu wygranych przetargów w śląskiej aglomeracji. Autobus MAN Lion’s City L należący do PKM Jaworzno jest jednym z 10 sztuk egzemplarzy dostarczonych w 2010 roku do przewoźnika. Realizacja kontraktu pozwoliła po raz pierwszy od wielu lat zaistnieć firmie MAN z produktem 15-metrowym. Drugi prezentowany egzemplarz Lion’s City G pochodzi z kontraktu zawartego z PKM Świerklaniec. Umowa na dostawę łącznie 43 sztuk autobusów w latach 2010-2012 w tym 25 sztuk w wersji 12-metrowej i 18 sztuk w wersji 18-metrowej to największy dotychczas zawarty kontrakt firmy MAN nie tylko na Śląsku, ale również na całym południu naszego kraju.

Białoruski MAZ zaprezentował przegubowy model 205. Podobny egzemplarz był w ubiegłym roku prezentowany podczas kieleckich targów TRANSEXPO. Jego europejska premiera miała miejsce podczas autobusowych targów w Kortrijk w 2009 roku. Natomiast teraz mogliśmy zobaczyć jego „doszlifowaną”wersję, po wszystkich uwagach klientów i przewoźników. Dotychczas firma MAZ Auto Poland Sp. z o.o. swoje największe sukcesy sprzedażowe w Polsce uzyskała w Kielcach i właśnie na terenie aglomeracji śląskiej. Stąd też obecność firmy na sosnowieckich targach. O ile MPK Kielce inwestuje obecnie w autobusy klasy maxi, o tyle na Śląsku przegubowy MAZ 205 może zrobić prawdziwą furorę. Na taki stan rzeczy wpływają dwa niezwykle ważne czynniki: krótki termin dostawy i bardzo atrakcyjna cena, która nie przekracza w podstawowej wersji 900 tys. zł. netto. Warto również dodać, że model 205 może przewozić do 175 pasażerów i jest oferowany z ponad 300-konnym silnikiem Mercedes-Benz Euro 5 / EEV. W Kielcach została pokazana wersja 4-drzwiowo. Zgodnie zapowiedziami MAZ-a już niedługo zadebiutuje w Polsce wersja 5-drzwiowa tego pojazdu, czyli o zdecydowanie większej przepustowości.

Firma SOR Polska, który od pewnego czasu coraz bardziej ugruntowuje swoja pozycję na polskim rynku zaprezentował trzy modele autobusów, w tym dwa z segmentu obecnie najlepiej sprzedających, w tym miejski BN9,5 i międzymiastowy C10,5. Za tymi autobusami przemawia przede wszystkim niska cena, ale również ekonomiczne zużycie paliwa.

Trzeci z autobusów to całkowicie niskopodłogowy model NB12 doskonale znany z praskich bratysławskich ulic. Niewykluczone, że w tym roku model zagości również na ulicach Rybnika, a to dlatego, że firma DLA Wrocław która wygrała przetarg na obsługę linii w ZTZ Rybnik poważnie rozważa zakup 3 sztuk tego modelu do realizacji zadania przewozowego. Przedstawiciele firmy SOR już zapowiadają, ze te niskopodłogowy model odbędzie swoje tournee po polskich miastach (być może jeszcze przed tegorocznymi wakacjami). Kolejnym ważnym produktem, który ma zostać przetestowany przez polskich przewoźnik jest elektrobus EBN 10,5. Aktualnie takich autobusów jeździ u naszych południowych sąsiadów 8 egzemplarzy, w tym jeden obsługuje ruch turystyczny (w tym także pełni rolę skibusa) w Tatrach. Najprawdopodobniej publiczna prezentacja pierwszego elektrobusa SOR-a odbędzie się na tragach TRANSEXPO.

I na koniec warto odnotować obecność firmy VDL Bus Center, która zaprezentowała używany miejski autobus niskowejściowy –Berkhof Ambassador 200. Pojazd pochodzi z 2004 roku i jest przeznaczony do przewozów na liniach podmiejskich. Jego cena to 68 000 EUR. Zgodnie z zapowiedziami takich autobusów i to jeszcze z młodszych roczników (także w wersji 2-2-2) ma być coraz więcej w ofercie VBC, co jest związane z coraz liczniejszymi przetargami na obsługę pasażerską miast w państwach Beneluksu. Wówczas najczęściej zamawiane są nowe pojazdy, a starsze (np. 3-4 letnie) idą na sprzedaż. Dlatego warto śledzić ofertę „używek”VDL.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
SilesiaKomunikacja
MAZ
VDL
PKM Gliwice
Scania
 • Meteor – 27.05.2011

  "To pierwszy kontrakt koncernu Scania wygrany w Polsce na tak dużą liczbę autobusów klasy mega." W Krakowie od 2001 roku jeździ 15 Scanii Omni City, więc zanim coś napiszecie to sprawdźcie to lepiej.

 • Marcin – 27.05.2011

  Przecież klasy MINI-MEGA od zawsze łączone są z długością autobusu a nie z jego pojemnością. Dlaczego nagle jest inaczej ?

 • Trajluś – 27.05.2011

  @ Meteor: Ja myślę, że wzięli pod uwagę najnowszy model OmniCity Artic do tej statystyki.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....