TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Autobusowe zmiany w Wodzisławiu
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 10.01.2013 09:53:43 10 komentarzy
Autobusowe zmiany w Wodzisławiu

1 stycznia br. Dolnośląskie Linie Autobusowe rozpoczęły obsługę miejskich linii w Wodzisławiu Śląskim. Można powiedzieć, że to dolnośląski rewanż za wygraną śląskich firm w Wałbrzychu, aczkolwiek skala przewozów jest tutaj zdecydowanie mniejsza. Autobusy na czterech liniach A,B,C,D będą pokonywać rocznie 450 tys. km (dla porównaniu w Wałbrzychu jest to 20 000 000 wzkm). Dodatkowo na terenie miasta funkcjonuje 7 linii utrzymywanych przez MZK, które skomunikują Wodzisław Śląski z gminami sąsiednimi oraz linia E3. Taki układ komunikacyjny zaproponowała miastu także wrocławska firma doradcza –Trako . Nowy rozkład jazdy opiera się na stałych odstępach czasowych. W godzinach szczytów komunikacyjnych, na najważniejszych liniach autobusy będą kursować co 30 minut. W pozostałych godzinach dnia częstotliwość kursowania linii wynosić ma 60 minut. Zdaniem ekspertów w godzinach wieczornych można zagwarantować odjazdy co 120 minut. Dodatkowo komunikacja miejska jest skorelowana z rozkładem linii MZK i dostosowana w miarę możliwości do potrzeb uczniów dojeżdżających do szkół. Aby stosunkowo miękko wejść w nowy system komunikacyjny do 14 stycznia wodzisławskimi jeździmy autobusami zupełnie za darmo. Potem zaczną obowiązywać bilety - 2 zł normalny i 1 zł - ulgowy. O tym koniecznym okresie przejściowym świadczy m.in. fakt, że dopiero od najbliższego piątku rozpocznie działalność punkt sprzedaży biletów miesięcznych i będzie on funkcjonował w siedzibie biura podróży VIOLA.

A jak na tym tle wypadają autobusy firmy DLA? Jak informuje nas Radek Michałek z Wodzisławia –jak na razie ich debiut wypadł całkiem przyzwoicie. Pojazdy występują we wrocławskich, żółto-czerwonych barwach z niebieskim paskiem i logiem Komunikacja Miejska Wodzisław Śląski. Autobusy są czyste i sprawne oraz w dobrym stanie, zarówno pod względem estetyki wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Nie ma tez większych kłopotów z ich punktualnością. Łącznie do obsługi miejskich tras w Wodzisławiu DLA oddelegowały 9 autobusów, w tym: 4 szt. Solaris Urbino 12, 2 szt. Autosany A0909L oraz Jelcz M081 Vero + 2 szt. Jelcz M120 jako rezerwa. Pojazdy stacjonują w Wodzisławiu na ul. Marklowickiej , na terenie byłej zajezdni PKS Wodzisław Śl., później PKS Rybnik, dzisiaj także w stanie likwidacji. Obecnym właścicielem bazy jest firma transportowa SACHS TRANS i to ona prawdopodobnie zabezpiecza podstawowy serwis autobusów. Dla DLA nie jest to debiut na śląskiej ziemi –spółka obsługuje również część połączeń w Rybniku. Obsługę wodzisławskich linii wrocławska firma wygrała w ramach przetargu, którym złożono cztery oferty. –„Propozycja DLA nie była najtańsza, ale najbardziej konkretna. Zwróciliśmy uwagę na tabor, stan i wyposażenie. DLA zaproponowało tablice świetlne i pełne dostosowanie taboru do osób niepełnosprawnych. Nie będzie również problemu z korzystaniem z komunikacji dorosłych z wózkami”–poinformowała na łamach gazety „Nowiny”Barbara Chrobok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Wodzisławia.   

Rewolucja komunikacyjna w Wodzisławiu narastała już od kilku lat. Wybuchła w lutym 2012 r. Miasto stwierdziło, że nie stać go na członkostwo w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym, który do tej pory zapewniało komunikację miejska na terenie Wodzisławia (a konkretniej od 2010 r. robiły to firmy PKM Jastrzębie, VBus Żory, PKS Rybnik oraz Kłosok Żory). W 2012 r. roczna dotacja miasta do kursów wynosiła ok. 3,2 mln zł, a w 2013 miał wzrosnąć do ok. 4 mln zł. O dynamice rosnących kosztów transportu zbiorowego świadczy fakt, że w 2004 r. dotacja miasta do wozokilometra wynosiła 1,55 zł., a w 2012 r. dotacja już 3,2 –czyli ponad dwa razy więcej! Zgodnie z prawem decyzja o wystąpieniu ze Związku z początkiem przyszłego roku musiała zapaść do końca czerwca. I tak się stało. Radni podjęli ją dzisiaj jednogłośnie. Zarówno nowy system komunikacji, jak i bilety mają być teraz tańsze i wydaje się, że ten cel został osiągnięty. Szacunkowy koszt utrzymania miejskiej komunikacji to 2,3 ml zł rocznie przy stawce 6,3 zł za wozokilometr, a ceny biletów autobusowych są niższe niż w MZK. Dodatkowo miasto chce wprowadzić zniżki dla rodzin wielodzietnych w ramach karty 3+. W ramach MZK było to niemożliwe. Na pewno na Wodzisław będą teraz bacznie spoglądały pozostałe gminy tworzące MZK. Jeżeli komunikacyjny eksperyment się uda 20-letnia tradycja Związku będzie mocno zachwiana. I tak zamiast się integrować, śląska komunikacja zaczyna się dzielić, a pasażerowie będą chyba musieli kupić nowe portfele, aby pomieścić te wszystkie rozmaite bilety.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
DLA
Wodzisław Śląski
 • ewq – 11.01.2013

  fakt zmiany są widoczne

 • – 11.01.2013

  W podróży na Śląsku zmiany zmiany

 • – 11.01.2013

  Podróż w nowym wydaniu

 • wodzisławianin – 12.01.2013

  „Propozycja DLA nie była najtańsza, ale najbardziej konkretna. Zwróciliśmy uwagę na tabor, stan i wyposażenie. DLA zaproponowało tablice świetlne i pełne dostosowanie taboru do osób niepełnosprawnych. Nie będzie również problemu z korzystaniem z komunikacji dorosłych z wózkami” Już to widzę, szczególnie dotyczy to Autosanów A0909L...

 • ptak – 14.01.2013

  No, DLA ma dobry tabor zwłaszcza ten z ukrainy rejestrowany na wariackich papierach na odpowiednią ilość miejsc.

 • bak – 15.01.2013

  A solaris też syfiasty autobus (pochodnia)

 • ciekawski – 16.01.2013

  a kto w Wodzisławiu będzie kontrolował bilety?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....