TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Arriva wreszcie z umową w Warszawie. 54 Nowe Urbino 18 CNG!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 10.04.2019 14:00:10 4 komentarze
Arriva wreszcie z umową w Warszawie. 54 Nowe Urbino 18 CNG!

Już wkrótce w Warszawie zadebiutują autobusy przegubowe o napędzie gazowym wyprodukowane przez Solarisa. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie podpisał dziś umowę z Arrivą na obsługę komunikacyjną 54 takimi pojazdami do końca 2026 r.

To kolejny kontrakt z prywatnym przewoźnikiem zwiększający liczbę niskoemisyjnych autobusów jeżdżących w stolicy. Zarząd Transportu Miejskiego, realizując politykę czystego powietrza, w przetargach, w których biorą udział prywatni operatorzy, premiuje autobusy z alternatywnym napędem. Podjęte przez urzędników w ostatnich latach działania doprowadziły do kompleksowej wymiany floty pojazdów prywatnych operatorów autobusowych. Duże inwestycje w tej sferze realizują także Miejskie Zakłady Autobusowe.

Trzeci kontrakt Arrivy w Warszawie

Zawarta dziś umowa obejmuje świadczenie usług przewozowych 50 autobusami Solaris Urbino 18 CNG oraz zapewnienie czterech takich pojazdów rezerwowych. Warta 291 mln zł netto umowa została podpisana na 8 lat. Arriva rozpocznie wykonywanie przewozów po stawce początkowej 7,38 zł/wzkm netto.

Rocznie autobusy będą wykonywały przewozy na poziomie ok. 4 mln wzkm. Po rozpoczęciu realizacji tego kontraktu, Arriva z flotą 142 pojazdów będzie drugim największym prywatnym operatorem autobusowym w Warszawie. Gazowe Nowe Urbino 18 CNG w ramach podpisanej dziś umowy będą wozić pasażerów od września.

nU18 CNG? Oczywiście na bogato!

Zaoferowane przez przewoźnika przegubowe "jamniki" wyposażone są w szereg ekologicznych rozwiązań gwarantujących niską emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Warto w tym miejscu dodać, że warszawska dostawa będzie dla Solarisa największym w Polsce jednorazowym zamówieniem na autobusy gazowe.

Nowe Urbino 18 CNG dla Arrivy napędzane będą sprężonym gazem ziemnym, który magazynowany będzie w umieszczonych na dachu pojazdu butlach o objętości wodnej 1700 l. Silnik każdego z tych autobusów, czyli niespełna dziwięciolitrowy Cummins ISLG 320 spełnia restrykcyjną unijną normę czystości spalin Euro 6. Autobusy na gaz są także wyraźnie cichsze od klasycznych diesli.

"Zarząd Transportu Miejskiego wspiera rozwój niskoemisyjnej mobilności w stolicy. Opowiadamy się za jak najszerszym wykorzystywaniem ekologicznych pojazdów w komunikacji zbiorowej w Warszawie i w całej aglomeracji. Cieszy nas to, że kolejne ponad 50 nowych autobusów na stołecznych ulicach będzie wykorzystywać napęd gazowy" – powiedziała Katarzyna Strzegowska, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

"Podpisana dziś umowa to nasz trzeci kontrakt na komunikację miejską w Warszawie. To duża satysfakcja, że możemy być częścią warszawskiego systemu komunikacji i świadczyć coraz więcej usług dla mieszkańców Warszawy. Ogromnie cieszy też fakt, że autobusy, które wyjadą na ulice Warszawy, mają ekologiczny napęd." – zaznaczył Piotr Halupczok, prezes Grupy Arriva w Polsce.

W gazowcu Arrivy pasażerowie będą mogli skorzystać z 39 miejsc siedzących. Solaris wyposaży te autobusy w rozbudowany pakiet systemów elektronicznych, obejmujący m.in. bogaty SIP, stały monitoring wnętrza i otoczenia pojazdu, system zliczania pasażerów i łączność alarmową kierowcy. Pojazdy te będą posiadać również automaty biletowe i klimatyzację.

Jak zawsze w przypadku przetargów na obsługę komunikacyjną organizowanych przez ZTM, aby podpisać kontrakt, operator musiał spełnić szereg wymogów. Chodziło zarówno o posiadanie odpowiedniego zaplecza technicznego niezbędnego dla utrzymania pojazdów, jak i zapewnienie kierowców o odpowiednich kwalifikacjach. Chodzi tutaj o znajomość języka polskiego przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym (poziom B1), znajomość układu komunikacyjnego, topografii Warszawy i okolic oraz przepisów porządkowych i taryfowych. ZTM wymagał także od operatora, aby jego pracownicy byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Tym samym kończy się "przegubowa bitwa warszawska", która trwała od końca stycznia 2018 r. Był to najdłużej trwający przetarg na przewozy w dwóch kategoriach. Pierwsza- było to najdłuższe postępowanie na tego typu usługi w Polsce. Po drugie najdłuższe w formule, która w Warszawie obowiązuje już cztery lata. Z pewnością zostanie on zapamiętany jako ten, w którym odszło do wielu zwrotów akcji i ujawnienia ciekawych informacji. Część tych, które nie ujrzały światła dziennego pozostanie tajemnicą tego przetargu i będzie o nich się jeszcze długo plotkowało.

Cel? 220 ekologicznych autobusów jesienią

Warto podkreślić, że już dziś w Warszawie jeździ ponad 160 autobusów zero- i niskoemisyjnych. To 31 pojazdów elektrycznych, 70 hybrydowych i 64 na gaz. Łącznie z 54 gazowcami firmy Arriva będzie ich więc prawie 220. Wkrótce takich pojazdów będzie jeszcze więcej. Na ulice Warszawy wyjechały już pierwsze MAN-y Lion's City G CNG z zakupionej partii aż 110 takich autobusów w ramach kontraktu z Miejskimi Zakładami Autobusowymi.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
linie
ZTM Warszawa
Arriva
Solaris
CNG
 • Daniel Białek – 10.04.2019

  kolor ładny, zabaczymy ile awarii będzie. Trzymam kciuki że jak najmniej

 • Julek Wojciechowski – 10.04.2019

  Stanisław

 • Grzegorz Wzgarda – 10.04.2019

  Solarisy sa Piekne!!!

 • Mikołaj Michalski – 10.04.2019

  Rychło w czas.

 • Mikołaj Michalski – 10.04.2019

  Porównując zdjęcie powyżej do MANów które właśnie wyjechały na linie MZA, uważam że MANy są o wiele ładniejsze. Wielka szkoda że nie zostały zrealizowane pierwotne plany przewidujące wprowadzenie MANów także i w tej umowie.

 • Krzysiek Bobek – 10.04.2019

  Patryk Lis Anh Minh Nguyen

 • Wojtek Darocha – 10.04.2019

  Pewnie numery będą od 9900 wzwyż

 • Kazik Jasiński – 10.04.2019

  A ktoś tu prawił że mają być MAN - y🤔

 • Norbert Kwiecień – 10.04.2019

  Ten Man to tak,bo jak narazie to w Polsce wszyscy biorą poprzednie modele.

 • Michał Tomaszewski – 10.04.2019

  Żadnych Solarisów, litości :(

 • Karol Kiljańczyk – 10.04.2019

  Kurka wodna ale czat!!!!!!! Ale czat!!!!!!! Mamy to Mamy to, nareszcie coś pożądanego w Warszawie będzie jeździć brawo WTP!!!!

 • Karol Kiljańczyk – 10.04.2019

  A czy Warszawa odkupi Solarisy od mobilis(u)?

 • Sebastian Pioro – 10.04.2019

  Dlugo to trwalo - ale sie udalo. Bravo Arriva 😁😁😁😁

 • czeslaw2 – 11.04.2019

  Jedyna słuszna marka :-)

 • Michał Kamiński – 11.04.2019

  Błagam, Solaris to dziadostwo - w żadnym innym autobusie drzwi nie zamykają się same na pasażerach. Za takie coś Solaris w ogóle nie powinien otrzymać homologacji dopuszczającej go do ruchu.

 • czeslaw22 – 12.04.2019

  Jedyna fatalna marka :-)

 • czeslaw2 – 14.04.2019

  fatalny jesteś ty i twój marny spam, idź się pobawić grabkami w piaskownicy

 • czeslaw22 – 14.04.2019

  fatalny jesteś ty i twój marny bot, idź się pobawić grabkami w piaskownicy

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....