TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

AMZ, Solaris i Solbus razem na rzecz transportu ekologicznego
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 28.03.2012 20:15:19 2 komentarze
AMZ, Solaris i Solbus razem na rzecz transportu ekologicznego

26 marca wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska spotkała się z producentami pojazdów ekologicznych. Głównym punktem spotkania było podpisanie porozumienia dotyczącego utworzenia Polskiej Platformy Technologicznej Transportu Ekologicznego (PPTTE). ??Celem utworzonej Platformy jest wdrażanie innowacyjnych i ekologicznych technologii w transporcie drogowym oraz szynowym?- powiedziała wiceminister Henclewska. Podkreśliła, że inicjatywa ta powstała dzięki zaangażowaniu Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE (KPK) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Wiceminister Henclewska przypomniała, że Polska jest jednym z ważniejszych w Europie producentów samochodów i części motoryzacyjnych. ??Nasi przedsiębiorcy udoskonalają tradycyjne silniki spalinowe oraz rozwijają alternatywne napędy, np. hybrydowe, elektryczne czy gazowe??dodała. Dyrektor KPK, Andrzej Siemaszko poinformował, ze jednym z pierwszych zadań PPTTE będzie opracowanie Strategicznej Agendy Badawczej. ?Jej realizacja może być współfinansowana zarówno ze źródeł krajowych, jak i europejskich. ??Liczymy także na wsparcie sektora przemysłowego??dodał.

Polską Platformę Technologiczną Transportu Ekologicznego tworzy 18 producentów pojazdów ekologicznych i komponentów: Solaris Bus &Coach, Solbus, Tramwaje Warszawskie, PESA Bydgoszcz, AMZ-Bis, AMZ-Kutno, BOBRME Komel, CIM-MES Projekt, ELE-Driveco, Impast Clean Power Technology, Jenox Akumulatory, Melex A&D Tyszkiewicz, EVC-Battery, ZNTK-Radom, NGV Autogas, DZT Fabryka Samochodów, EVC-Group, Polska Izba Motoryzacyjna oraz Krajowy Punkt Kontaktowy przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN. Jak widać na obecnym etapie PPTTE tworzą głównie producenci pojazdów lub/i części lub podzespołów pojazdów. Nie wyklucza to jednak rozszerzenia platformy na obszary związane z rozwojem np. infrastruktury, systemów ITS itp. a także udziału instytucji badawczych i naukowych, odbiorców rynkowych oraz administracji. Jednakże, z możliwości finansowych jakie ma np. NCBiR a które dotyczą jedynie rozwoju nowoczesnych technologii i innowacji zdecydowano się od zainicjowania współpracy właśnie w tej grupie. W Polsce jest bardzo duże zainteresowanie napędami hybrydowymi oraz elektrycznymi. Niektórzy przemysłowi partnerzy wyrazili także zainteresowanie napędami gazowymi (CNG, LNG). Dodatkowo ze względu na potrzebę działania na rzecz rozwoju technologii sprzyjających wykorzystywaniu alternatywnych i zero-emisyjnych źródeł zasilania we wszystkich modach transportowych, w grupie inicjatywnej oprócz branży motoryzacyjnej rozwojem napędów (pojazdów) ekologicznych zainteresowały się też branże: szynowa (np. producent tramwajów, PESA oraz operator taboru szynowego Tramwaje Warszawskie) oraz lotnicza (np. producent silników do małych samolotów). Wśród firm, które są żywotnie zainteresowane rozwojem napędów ekologicznych oprócz integratorów (producentów pojazdów) są także poddostawcy (np. producenci baterii, silników elektrycznych itp.). Szczególne miejsce w PPTTE jest dla poddostawców części motoryzacyjnych reprezentowanych przez PIM, którzy z racji przemian jakie się dokonują w motoryzacji są żywo zainteresowani rozwojem nowych technologii oraz części pojazdów, które będą odpowiadać potrzebom rynkowym w tworzonej już nowej rzeczywistości. Przewiduje się, że członkami PPTTE będą także przedstawiciele branży morskiej (producenci jednostek pływających, operatorzy).

Tworzenie się Platform Technologicznych na poziomie krajowym (w tym i w Polsce) jest naturalnym wynikiem podobnych działań realizowanych m.in. na poziomie europejskim, gdzie Europejskie Platformy Technologiczne gromadzą liderów przemysłowych i naukowych w wielu dziedzinach, opracowując wspólne Strategiczne Agendy Badawcze, których celem jest ukazanie możliwych kierunków rozwoju danych branż oraz wskazanie źródeł finansowania inicjatyw rozwoju nowych technologii. Są to jednocześnie grupy doradcze m.in. Komisji Europejskiej przy tworzeniu Europejskich Programów Badawczych a tym samym i główni ich beneficjenci. Podobny cel przyświeca utworzonej Polskiej Platformy Technologicznej Transportu Ekologicznego, której jednym z pierwszych zadań będzie opracowanie Strategicznej Agendy Badawczej, wskazującej aktualne i przyszłe potrzeby technologiczne sektora, których realizacja może być współfinansowania ze źródeł krajowych (np. NCBiR) oraz europejskich (Horyzont 2020 i inne programy) wraz z wkładem własnym ze strony sektora przemysłowego.

O opinie na temat podpisanego porozumienia poprosiliśmy przedstawicieli branży autobusowej w PPTTE. Oto co nam powiedział Michał Śliżak, dyrektor marketingu FA Solbus: -?Powołanie Polskiej Platformy Technologicznej Transportu Ekologicznego jest dla nas ważną inicjatywą. Dowodem tego jest fakt, że Solbus jest członkiem Komitetu Sterującego - nową powstałą organizacją. Jeśli porównać jakość ustawodawstwa tworzącego ramy dla rozwoju transportu ekologicznego w Polsce z warunkami działania firm zachodnich, niestety w Polsce uderza brak globalnej, długofalowej wizji po stronie rządu oraz dublowanie projektów, badań i nakładów po stronie firm. Z pewnością przyczynia się do tego fakt, że krajowe firmy, w tym producenci autobusów, ograniczały się do konkurowania, nie wiele ze sobą rozmawiając, że o ustalaniu wspólnej wizji rozwoju branży nie wspomnę. Tymczasem znalezienie optymalnej dla polskiej gospodarki alternatywy, lub raczej kilku alternatyw, dla oleju napędowego jest sprawę skomplikowaną i wymaga współpracy przedsiębiorców z agendami rządowymi. Platforma powinna stworzyć taką płaszczyznę po pierwsze - do wymiany informacji;po drugie ?do tworzenia wspólnej strategii rozwoju, a w przyszłości także współdziałania polskich przedsiębiorców.'

- Cieszymy się, iż powstała inicjatywa mająca za cel wsparcie rozwoju ekologicznych środków transportu. Jesteśmy przekonani, że jako branża, wspólnie, będziemy mogli zaproponować wiele innowacyjnych propozycji. Nasz pierwszy pojazd z napędem hybrydowym zbudowaliśmy sześć lat temu. Od tego czasu dostarczyliśmy przeszło 100 Urbino Hybrid do 6 państw. W zeszłym roku dołączył do nich w pełni elektryczny autobus naszej marki. W ciągu tych kilku lat bardzo dobrze poznaliśmy różnego rodzaju programy funkcjonujące już w Europie, możliwe do zastosowania również nad Wisłą ?mówi Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solarisa.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Solbus
Ministerstwo Gospodarki
AMZ
Solaris
  • fidel – 29.03.2012

    Kochana redakcja pisze o bzdetach a nie zauważyła faktu że wczoraj nastąpiło otwarcie ofert w wawie..no ale to nic ważnego przecież.

  • AK – 29.03.2012

    witam; zauważyliśmy :) - puścicliśmy już newsa o tym; pozdrawiam

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....