TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Amerykańskie patenty na szybsze odprawy
PAP - Opublikowano: 26.08.2019 13:30:47
Amerykańskie rozmowy ws. CPK

Amerykańskie programy upraszczające procedury bezpieczeństwa i procedury imigracyjne na lotniskach, które mogłyby być zastosowane na polskich lotniskach i CPK, były wśród tematów omawianych przez pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaja Wilda w trakcie jego wizyty w USA.

Wild wraz z prezesem PLL LOT Rafałem Milczarskim oraz przedstawicielami spółki Centralny Port Komunikacyjny w ubiegłym tygodniu w trakcie trzydniowej wizyty w Waszyngtonie uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami amerykańskiej administracji, m.in. departamentów: stanu, handlu i bezpieczeństwa kraju.

-"Rozmowy dotyczyły wpływu CPK na połączenia transportowe w ramach Trójmorza oraz na wzrastający ruch lotniczy między USA a tym regionem. W Departamencie Bezpieczeństwa Kraju spotkanie poświęcone były współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie standardów bezpieczeństwa (tzw. safety&security) i ewentualnemu wdrażaniu na polskich lotniskach programów ułatwiających podróże lotnicze" - poinformował w poniedziałek PAP Wild.

Strefy preclearance

Jak tłumaczył, aby ułatwić podróżowanie, Amerykanie wprowadzili "innowacyjne programy upraszczające procedury bezpieczeństwa i procedury imigracyjne". "Wśród nich są procedury wprowadzane w drodze współpracy linii lotniczych (tzw. pre-check) oraz międzyrządowej (preclearance i global entry) z partnerami USA" - powiedział.

Dodał, że w przypadku CPK analizowane jest utworzenie strefy preclearance. "Rozwiązanie to polegałoby na tym, że dzięki przejściu amerykańskiej procedury imigracyjnej już na lotnisku wylotu (w tym przypadku CPK) pasażerowie przylatujący do Stanów Zjednoczonych byliby traktowani jak podróżni z lotów krajowych. Oznacza to, że po przylocie nie musieliby tracić czasu w kolejkach do stanowisk kontroli imigracyjnej" - wyjaśnił Wild.

Inne potencjalne ułatwienie dla pasażerów na trasach transatlantyckich przewiduje program global entry. "Sprawdzeni i zatwierdzeni przez amerykańskie służby graniczne tzw. podróżni niskiego ryzyka otrzymają możliwość każdorazowej przyspieszonej odprawy po przybyciu do Stanów Zjednoczonych" - powiedział Wild.

Pre-check

Podobnym programem jest pre-check, w ramach którego często podróżujący - po obowiązkowej weryfikacji - otrzymają status zaufanego podróżnika. "Dzięki temu proces kontroli bezpieczeństwa można przyspieszyć, umożliwiając pasażerowi pominięcie szczegółowych kontroli" - wyjaśnił.

Wild przekazał, że o tych rozwiązaniach rozmawiano podczas spotkań ze Scottem Johnsonem, szefem bezpieczeństwa Portu Lotniczego Waszyngton-Dulles, a także z kierownictwem Urzędu Bezpieczeństwa Transportu (Transportation Security Administration).

"Wszystkie wymienione procedury zakładają wykorzystanie najnowszych technologii, stanowiąc miarodajny punkt odniesienia przy poszukiwaniu równowagi między bezpieczeństwem a wygodą podróżowania" - wskazał.

Delegacja spotkała się także z przedstawicielami organizacji pozarządowych: Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA) oraz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA). Spotkania były poświęcone znaczeniu projektu CPK dla rozwoju tzw. infrastruktury podwójnego zastosowania oraz rozwoju rynku lotniczego w Europie Środkowo-Wschodniej i połączeń CEE-USA.

Zdaniem Wilda rynek amerykański ma znaczenie zarówno z punktu widzenia CPK, jak również LOT-u. "USA może stać się istotnym partnerem przy realizacji CPK oraz nowej sieci kolejowej integrującej Polskę oraz region całej CEE" - dodał. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bezpieczeństwo
lotnisko
CPK
USA

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....