TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Akcja-akceptacja w Częstochowie. Powrót MAN-a na jesieni!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 09.04.2018 14:00:59
fot. MPK Częstochowa

MAN już dawno nie miał tak znakomitej passy w Polsce. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie potrzebowało jedynie dwóch dni aby przeanalizować propozycję producenta “lwów". Efekt już wiadomy- na jesieni MAN wraca pod Jasną Górę.

Przypomnijmy, że przetarg na dostawę 12 nowych autobusów klasy MAXI częstochowskie MPK ogłosiło na początku lutego. Pisaliśmy o nim tutaj. Z kolei w tym artykule omówiliśmy najważniejsze wymagania spółki z Częstochowy wobec nowych nabytków.

W skrócie- MPK celowało w całkowicie niskopodłogowe autobusy o długości ok. 12 m. Przewoźnik wprost dał do zrozumienia, że zależy mu wyłącznie na spalinowych pojazdach z downsizingową i ekonomiczną kompletacją napędu. Wymagano, aby nowe autobusy trafiły do Częstochowy w dwóch transzach, każda po sześć sztuk w terminach do 15 października i 9 listopada, a więc bardzo szybko. MPK ma jednak konkretne powody, którymi się kierowało narzucając taki termin dostawy.

4 kwietnia upłynął termin składania ofert. Przewoźnik z Częstochowy na zakup przygotował 14 022 000 PLN brutto. Oznacza to, że koszt pozyskania jednego pojazdu urzędnicy przyjęli na poziomie nie większym niż 950 000 PLN netto. Jedyna oferta, którą tego dnia otrzymało MPK minimalnie przewyższała te szacunki.

Jako jedyny do przetargu stanął MAN. Producent “lwów" wyraził gotowość dostarczenia w wymaganym przez przewoźnika terminie 12 solówek za 14 302 440 PLN brutto. Dało to cenę jednostkową za autobus na poziomie 969 000 PLN netto. Co za takie pieniądze zaoferowano częstochowskiemu MPK? Oczywiście MAN-y Lion's City A37, które idealnie wpasowały się w wymagania SIWZ.

Ruch był po stronie przewoźnika. MPK chciało mieć autobusy bardzo szybko, a różnica między szacunkami spółki a ceną MAN-a była minimalna. Na znalezienie dodatkowych środków przewoźnik potrzebował dwóch dni. Te szybko zorganizowano i w efekcie 6 kwietnia MPK mogło bez żadnych przeszkód zaakceptować ofertę MAN-a.

Tym samym nowe “lwy" wrócą do Częstochowy po parunastu latach przerwy. W 2000 i 2001 r. MPK pozyskało osiem autobusów typu NL222. Później przewoźnik również wzbogacał swój tabor o MAN-y, jednak były to autobusy z “drugiej ręki". Na przestrzeni ostatnich lat przez Częstochowę przewinęła się spora paleta pojazdów z logo lwa na masce. Najciekawszymi egzemplarzami były jedna bez wątpienia sprowadzone ze Szwecji Lion'scy City T w liczbie pięciu sztuk oraz ostatnio pozyskane gazowe Lion's City. Przyszedł jednak i czas, aby aktualna miejska odsłona “lwa" zadebiutowała pod Jasną Górą wreszcie jako nowe fabrycznie autobusy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MPK Częstochowa
MAN
 • ZZFY – 09.04.2018

  Niestety.

 • Łukasz Najman – 09.04.2018

  Co to za powód?

 • Krzysztof Juszczak – 09.04.2018

  Solbusy cały czas uziemione?

 • Krystian Leśniewicz – 09.04.2018

  Kochane eNeLki :)

 • Marcin Piotrowski – 09.04.2018

  Maciek patrz!

 • Maciek Cała – 10.04.2018

  Nie ma to jak mieć własną armię "multi" stron...

 • Krzysiek Skwierzyński – 10.04.2018

  Szykujcie się na zatarte silniki, tłukące się elementy wnętrza i niewyobrażalną ciasnotę dzięki wybraniu A37 ;)

 • Robert Bojke – 11.04.2018

  Ciekawe czy z możliwością kick down czy nie. U nas nie ma i ruszanie takim szajsem z przystanku i włączeniu się do ruchu graniczy cudem. I takie cos na liniach podmiejskich.. Solaris zdecydowanie szybciej potrafi nabrać power i ruszyć.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....