TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

74. Solarisy dla Warszawy
ZTM WARSZAWA - Opublikowano: 01.09.2009 22:52:16 4 komentarze
74. Solarisy dla Warszawy

Pod koniec sierpnia, w fabryce Solarisa gościli przedstawiciele ZTM Warszawa, którzy mogli zobaczyć jak powstają kolejne autobusy dla stolicy, w tym 20 autobusów przegubowych Urbino 18 dla MZA Warszawa oraz 54 Urbino 12/Alpino 8,6 dla firmy Mobilis. Pierwsze 20 nowych pojazdów to efekt powiększenia zamówienia złożonego przez Miejskie Zakłady Autobusowe w 2008 roku w fabryce Solarisa. Kontrakt obejmował 150 autobusów: 70 szt. 12-metrowych i 80 szt. 18-metrowych przegubowców. Zwiększenie zamówienia dotyczy najbardziej oczekiwanego przez pasażerów taboru wielkopojemnego –czyli Urbino 18. Pojazdy będą niemal identyczne jak ubiegłoroczne. Również będą wyposażone w klimatyzację oraz monitoring przestrzeni pasażerskiej. Więcej nowinek znajdziemy „pod maską”. Najważniejszą jest system monitorowania komory silnika zapobiegający ewentualnym pożarom.

Wizyta przedstawicieli ZTM-u w fabryce Solarisa była przede wszystkim jednak okazją do omówienia szczegółów dotyczących wyposażenia 50 autobusów dla firmy Mobilis, które już niedługo pojawią się na stołecznych ulicach. Zamówienie obejmuje 31 Solarisów Urbino 12 oraz 23 Solarisy Alpino. Warto dodać, że w taborze tego prywatnego przewoźnika jeżdżą aktualnie 143 Solarisy Urbino, czyli w tym roku ich liczba dojdzie do poziomu 197 szt. Przynajmniej.

Pierwsze siedem 12-metrowych Urbino 12 trafi do Warszawy pod koniec września, czasu na uzgodnienia jest więc bardzo mało. Z autobusów znikną przestarzałe już tablice z tzw. koralikami obrazującymi trasę. Nie oznacza to, że pasażerowie stracą dostęp do informacji. Zostanie ona zdynamizowana i zaprezentowana na dużych ekranach LCD, dzięki którym nie trzeba będzie się zastanawiać czy trasę linii czytać w prawo czy w lewo (w zależności w którym kierunku autobus jedzie). Większe wyświetlacze znajdą się również na zewnątrz pojazdu. Poprawa informacji w pojazdach to jeden z głównych elementów, na które ZTM kładzie nacisk.

Natomiast w grudniu br. zadebiutują w Warszawie najmniejsze autobusy, jakie produkuje Solaris. Model Alpino 8,6 powstał, jak nazwa sugeruje, głównie z myślą o wąskich i krętych górskich trasach. W Warszawie górskich warunków raczej nie znajdziemy, ale wąskie ulice osiedlowe jak najbardziej. Tam właśnie takie małe autobusy umożliwią mieszkańcom łatwiejszy dostęp do transportu publicznego. 8- i 9-metrowe autobusy kursują po ulicach Warszawy od wiosny 2008 r. Pokryły wiele „białych plam”na mapie miasta, dotąd nie obsługiwanych przez komunikację miejską, ale oczywiście nie wszystkie. Poza tym, że krótkie pojazdy będą miały 8,6-metra, nie będą odbiegały w standardzie wyposażenia od większych 12-metrowych autobusów z tego zamówienia. Czyli wszystkie pojazdy będą w pełni klimatyzowane oraz wyposażone w system monitoringu. Całość kontraktu zostanie zrealizowana do końca roku.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Solaris
Warszawa
Mobilis
MZA
ZTM
 • Piotr – 06.09.2009

  Pierwsze SU18 w barwach MZA woza juz pasazerwo od poczatku wrzesnia. Tymczasem ten przewoznik dokupil tez 4ry... Jelcze M121I ! (ktorych poprzednie dostawy tez zakonczyly sie w 2008 roku) Jelcz wiecznie zywy ?! ;)

 • dobry – 06.09.2009

  http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/1,398717_Autobusy_sie_pala__Ratusz_kupi_nowe.html polecam ten artykuł. Piszą tutaj o 16 autobusach midi dla MZA, wspomnianych już 4 jelczach i przetargu na 75 mega i maxi.

 • L Praga – 06.09.2009

  a solaris ma gdzies serwis.. ? czy dopiero jak sie zaczynaja palic sprawdzaja je... strach jezdzic

 • trasamd – 06.09.2009

  @Piotr: Przed upadkiem Jelcz nie dokończył montażu 13 nadwozi modelu M121I. Obecnie nadwozia te zalegają na fabrycznym placu, a PA powoli je sprzedają. 3 nadwozia zostały kupione przez MPK Lublin a teraz 4 przez MZA.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....