TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

66 kolejnych autobusów dla MPK Kraków
INFOBUS.PL - Opublikowano: 02.03.2018 12:00:12
fot. MPK Kraków

2 marca przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie oraz przedstawiciele dwóch producentów podpisali umowy na dostawę w sumie 66 nowych, ekologicznych autobusów. Dokumenty zostały podpisane w obecności Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa.

Umowy dotyczyły dostawy:

  • 10 autobusów Autosan Sancity 9LE z silnikami Euro 6,

  • 56 autobusów Mercedes-Benz Citaro z silnikami Euro 6 o długości 12 m

Od momentu podpisania umowy EvoBus ma siedem miesięcy na zrealizowanie dostawy. Autosan natomiast będzie miał mniej, bo sześć miesięcy przekazanie małych Sancity.

-"Podpisane umowy są ostatecznym potwierdzeniem naszych zapowiedzi o wycofaniu z ruchu wszystkich autobusów, których silniki nie spełniają najwyższych europejskich norm. Jako pierwsza duża aglomeracja w Polsce będziemy posiadać wyłącznie autobusy elektryczne, hybrydowe oraz wyposażone w silniki spełniające normę Euro 5 i Euro 6" – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Każdy z nowych pojazdów będzie wyposażony w klimatyzację, monitoring wnętrza i otoczenia zewnętrznego, nowoczesny system głosowej i wizualnej informacji pasażerskiej oraz automat biletowy obsługujący transakcje gotówkowe i bezgotówkowe. W przestrzeni pasażerskiej zostaną również zamontowane porty USB umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Autobusy będą w pełni przyjazne dla osób niepełnosprawnych poprzez zastosowane platformy wjazdowej dla wózka inwalidzkiego. Przyciski w pojazdach oznaczone napisami w alfabecie Braille'a oraz wypukłymi piktogramami umożliwią obsługę osobom z dysfunkcją wzroku. Poręcze pionowe oraz progi wejściowe drzwi autobusowych wyposażone będą w specjalne oświetlenie diodowe.

Kolejny Sancity 9

W 8,5 metrowych autobusach firmy Autosan zamontowane zostaną ekologiczne silniki Euro 6. Zgodnie z wymaganiami autobusy zostaną bogato wyposażone w urządzenia zapewniające wygodę i bezpieczeństwo podróżowania, także pasażerom niepełnosprawnym. Każdy autobus przystosowany będzie do przewozu 63 pasażerów, w tym 15 na miejscach siedzących.

-"Będą to kolejne pojazdy SanCity 9LE w krakowskiej komunikacji miejskiej. Dołączą do 15 sztuk już eksploatowanych, dostarczonych do Krakowa w grudniu 2016 roku" – powiedział Michał Stachura, prezes zarządu AUTOSAN sp. z o.o.

O poprzedniej dostawie "bocianów" do Krakowa pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Kolejne Citaro

Autobusy Mercedes-Benz Citaro również spełniają najnowsze wymogi dotyczące norm spalin Euro 6, przy najniższej z możliwych emisji szkodliwych substancji. Układ napędowy został specjalnie dobrany dla Krakowa uwzględniając topografię miasta i zapewniając możliwie najniższe zużycie paliwa m.in. poprzez zastosowanie możliwości rekuperacji energii hamowania i jej ponownego wykorzystania oraz zastosowanie osi napędowych o zredukowanych oporach własnych.

Pojazdy posiadają również nowoczesne i ergonomiczne miejsce pracy kierowcy oczywiście w pełni klimatyzowane i oddzielone od przestrzeni pasażerskiej, zapewniające kierowcy odpowiedni komfort pracy. Konstrukcja pojazdu spełnia najwyższe standardy ochrony pasażerów i kierowcy w zakresie bezpieczeństwa.

-"Podsumowując jednym słowem, do Krakowa zostaną dostarczone najnowocześniejsze autobusy miejskie Mercedes-Benz Citaro, wyposażone w najnowsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne dostępne obecnie dla autobusów miejskich, autobusy nowoczesne, autobusy przyjazne środowisku, a przede wszystkim pasażerom, autobusy na miarę dwudziestego pierwszego wieku" – powiedział Artur Konarski, prezes zarządu EvoBus Polska Sp. z o.o.

Przypomnijmy, że tydzień temu EvoBus Polska podpisał w Krakowie umowę na leasing finansowy 30 szt. Citaro - o czym pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ To plus dzisiejsza umowa daje razem daje to już sumę 86 szt. Citaro w krakowskich barwach. Niezły powrót po latach...

Unia wspiera

Zakup 66 ekologicznych pojazdów jest realizowany dzięki wsparciu środków unijnych,

-"Środki na zakup tych autobusów pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Krakowski przewoźnik otrzyma na to zadanie dofinansowanie w wysokości 61,5 mln zł. Realizacja tego projektu przyspiesza o dwa lata wycofanie z krakowskich ulic wszystkich autobusów z silnikami poniżej normy Euro 5" – powiedział Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

W ramach tego projektu w najbliższych dniach zostanie jeszcze podpisana jedna umowa na dostawę 12 przegubowych, miejskich autobusów hybrydowych Volvo 7900 Hybrid. Zakup nowych autobusów jest kontynuacją poprzedniego projektu, którego efektem był wcześniejszy zakup 107 nowych ekologicznych autobusów w latach 2016 - 2017. Łączna wartość środków UE pozyskanych na zakup autobusów w obu projektach wynosi 177,22 mln PLN.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
tabor
MPK Kraków
Mercedes
EvoBus
Autosan
hybryda

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....