TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

60 lat automatu Voith DIWA
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 03.09.2013 19:50:39
60 lat automatu Voith DIWA

Rok 2013 jest wyjątkowy dla spółki Voith Turbo sp. z o.o. Firma obchodzi jubileusz zarówno 20-lecia swojej działalności, jak i 60-lecia automatycznej przekładni DIWA. O tym już prawie legendarnym produkcie rozmawiamy z prezesem Voith Turbo sp. z o.o., Tadeuszem Leszczyńskim. Oto co nam powiedział:

 

InfoBus.pl: W 1953 r. została wyprodukowana pierwsza autobusowa, automatyczna skrzynia biegów Voith DIWA do autobusów…

Tadeusz Leszczyński, prezes Voith Turbo sp. z o.o.: Pierwszą seryjnie produkowaną automatyczną skrzynią biegów był model 200S, który przeznaczony był do autobusów i innych pojazdów użytkowych o mocy silnika do 200KM. Cechą charakterystyczną tej przekładni było zastosowanie tzw. zewnętrznego podziału mocy, dzięki któremu w obszarze pracy zmiennika momentu uzyskiwano wyższe sprawności niż w dotychczas znanych konstrukcjach amerykańskich. Skrzynia posiadała poza biegiem neutralnym również dwa biegi jazdy do przodu i bieg wsteczny a także dwustopniowy retarder.

InfoBus.pl: Jaki był dalszy rozwój tego produktu? Łącznie powstało chyba siedem generacji skrzyń DIWA –od D506 poprzez D851/D851.2 i D823.3/ D823.3E aż po D854.5 i D854.6.

Tadeusz Leszczyński:Kontynuacją modelu 200S były przekładnie 501 oraz 506, które jeszcze w latach dziewięćdziesiątych znajdowały zastosowanie w pojazdach użytkowych. Na początku lat siedemdziesiątych pojawiła się skrzynia D851, później jeszcze D854, których naturalną konsekwencją są dobrze nam znane generacje DIWA.3, 3E, 5 oraz 6. Cechą wspólną wszystkich wymienionych modeli jest idea zewnętrznego podziału mocy, wokół której przez lata rozbudowywano funkcjonalności przekładni.

 

InfoBus.pl: Przygotowując się do wejścia nowej normy emisji spalin Euro 6, Voith zaprezentował na targach IAA nową automatyczna skrzynię biegów DIWA 6. Czym się ona charakteryzuje i czy tylko będzie ona występowała z silnikami Euro 6?

Tadeusz Leszczyński:DIWA.6 jest kolejnym stopniem w rozwoju przekładni automatycznej z zewnętrznym podziałem mocy dedykowanej autobusom miejskim. W tym przypadku powstała specjalnie na potrzeby normy Euro 6 i będzie współpracowała z nowymi silnikami. W stosunku do swojej poprzedniczki nowa DIWA.6 została zoptymalizowana pod kątem zużycia paliwa, emisji hałasu i CO2 oraz zwiększenia komfortu podróżujących. W szczegółach zmiany wprowadzają inteligentne zarzadzanie rozpędzaniem, obniżenie ciśnienia roboczego, modyfikację zmiennika momentu oraz konstrukcji korpusu. Podniesiono również graniczne wartości momentów, czego skutkiem będzie w przyszłości większa unifikacja taboru we flotach przewoźników. W dalszym ciągu jest to jednak przekładnia 4-stopniowa.

InfoBus.pl: Najnowsza generacja DIWA.6 to nie tylko sama skrzynia, ale także pakiet dodatkowych programów jak znany już w Polsce SensoTop, a także system telemetryczny DIWA SmartNet. Jak wygląda zainwestowanie polskich klientów tym narzędziem i jakie są jego zalety?

Tadeusz Leszczyński:Obydwa systemy były już wcześniej wprowadzane i współpracują również ze starszymi generacjami przekładni DIWA. Polscy klienci dostrzegają zalety programu SensoTop i coraz częściej pytają o możliwość aktualizacji oprogramowania sterowników o tę funkcjonalność. Testy polowe oraz wyniki eksploatacyjne z autobusów różnej długości z takich miast jak: Warszawa, Kraków, Poznań czy Sosnowiec wskazują, że zastosowanie programu SensoTop powoduje obniżenie zużycia paliwa od 1 do 3%.
DIWA SmartNet jest dodatkowym systemem telemetrycznym w autobusie monitorującym stan techniczny przekładni w celu prewencyjnego wyłączenia skrzyni biegów z eksploatacji w momencie, gdy jej zużycie może spowodować awarię. Tutaj szereg testów w całym kraju pokazał również inne zastosowanie systemu. Bardzo popularne jest wykorzystanie go do szkoleń kierowców i oceny ich pracy.

InfoBus.pl: Czy w Polsce już zadebiutowała pierwsza skrzynia DIWA 6?

Tadeusz Leszczyński: Jeszcze nie. Niewykluczone, że już w tym roku pojawią się pierwsze w Polsce skrzynie DIWA.6. Od nowego roku z pewnością udział sprzedaży tej generacji będzie dynamicznie rósł.

 

InfoBus.pl: Będą w temacie Euro 6 warto zapytać również o wodny retarder Voith, który m.in. standardowo będzie można spotkać w autokarach Mercedes-Benz i Setra. Czym przekonaliście koncern Daimler Buses, że podjął decyzję o szerokim wdrożenie tego produktu?

Tadeusz Leszczyński: Nasza współpraca z koncernem Daimler trwa od lat. Przy konstrukcji wtórnego (zamontowanego na skrzyni biegów) retardera wodnego SWR wzięto pod uwagę m.in. sugestie tego klienta. W dokonaniu wyboruniewątpliwie pomogły cechy nowego retardera - jest on 37kg lżejszy od swego poprzednika R115E oraz wymagana przestrzeń do jego zabudowy jest mniejsza o połowę. Jest bezobsługowy tzn. nie wymaga wymian oleju, gdyż czynnikiem roboczym jest płyn chłodzący. Dodatkowo medium robocze (płyn chłodzący) ma lepsze własności fizyczne od oleju.

InfoBus.pl: Jak jest według Pana przyszłość automatycznych skrzyń biegów? Czy powstanie generacja DIWA 7?

Tadeusz Leszczyński: Przyszłość automatycznych skrzyń biegów do autobusów miejskich jest nierozerwalnie związana z rozwojem konwencjonalnych układów napędowych. Wszędzie tam, gdzie ma miejsce mechaniczne połączenie silnika spalinowego z mostem napędowym, niezbędna będzie skrzynia biegów. Nawet jeżeli w zakresie układów hybrydowych przeważy koncepcja szeregowa przypuszczamy, że zastosowanie znajdą specjalne przekładnie dwustopniowe. Wg mnie potencjał przekładni DIWA nie został jeszcze wyczerpany. Nie wybiegajmy jednak tak daleko w przyszłość, na razie skoncentrujmy się na premierze DIWA.6 w Polsce.

 

InfoBus.pl: Bardzo dziękujemy za rozmowę.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Voith

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....