TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

500. Trollino na pikniku MPK Lublin
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 15.09.2011 13:56:47 4 komentarze
500. Trollino na pikniku MPK Lublin

500 egzemplarz trolejbusu Solaris Trollinio, który zjechał z taśmy produkcyjnej fabryki w Bolechowie trafił do Lublina. Klucz do tego wyjątkowego pojazdu wręczyła prezesowi Tomaszowi Fularze, prezes firmy Solaris Bus &Coach, Solange Olszewska.

Setki osób odwiedziło zajezdnię trolejbusową w Lublinie przy al. Kraśnickiej 25 z racji Pikniku Firmowego MPK Lublin, jaki odbył się 10 września. Można było m.in. od kuchni poznać pracę załogi MPK Lublin, skorzystać z przejażdżek najstarszym i najnowszym lubelskim trolejbusem oraz posłuchać koncertów zespołów - Berberys i Eventer Band. Piknik został zorganizowany z racji symbolicznego przekazania klucza do 500 sztuki trolejbusu firmy Solaris. Pamiątkowy klucz wręczyła prezesowi Tomaszowi Fularze, prezes firmy Solaris Bus &Coach, Solange Olszewska. Podczas pikniku każdy z gości znalazł coś dla siebie. Miłośnicy komunikacji miejskiej ustawiali się w długich kolejkach, by zobaczyć hale warsztatowe. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. Maluchy chętnie siadały za kierownicą nowych trolejbusów i korzystały z dmuchanego miasteczka przygotowanego specjalnie na tę okazję.

500 Trollino w 10 lat

Solaris to jeden z największych europejskich producentów trolejbusów. Ich produkcję rozpoczęto 10 lat temu –w 2001 r., a pierwszy egzemplarz trafił do Przedsiębiorstwu Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni. Tylko w zeszłym roku dostarczono klientom aż 98 trolejbusów klasy maxi i mega. Polskie trolejbusy znalazły odbiorców w 14 europejskich krajach wożąc mieszkańców m.in. Bolonii, Budapesztu, Bukaresztu, Coimbry, Debreczyna, Landskrony, Neapolu, Rzymu, Rygi, Salzburga, Sofii, Tallina i Wilna. W 2010 r. pierwsze Trollino zawitały także na niemiecki rynek, we flocie Barnimer Busgesellschaft mbH (BBG) z Eberswalde. Jednak najwięcej - blisko 100 szt. - dostarczono do klientów z Czech. Zresztą z czeskimi firmami Solaris współpracuje najczęściej w zakresie silników trakcyjnych i osprzętu w jaki wyposażane są Trollino. Aktualnie prym tutaj wiedzie Škoda Electric z Pilzna za Cegelec a.s. z Ostrawy oraz polskim Medcomem.

Trollino w Lublinie

Wyjątkowy Trollino o numerze 500 zasilił florę lubelskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w ramach realizacji zamówienia na łącznie 30 nowoczesnych i ekologicznych Solarisów Trollino 12. Jest to jednocześnie największy w historii producenta z Bolechowa przetarg na trolejbusy realizowany w Polsce. Trollino są pasażerom w Lublinie dobrze znane już od 2008 r., kiedy to dostarczono miejscowemu przewoźnikowi pierwsze 4 sztuki. Wszystkie te pojazdy w barwach MPK Lublin są dwunastometrowe i w pełni niskopodłogowe. Dodatkowo wyposażone są w funkcję 'przyklęku' pozwalającą na obniżenie wysokości wejścia o 70 mm. System wewnętrznego monitoringu zwiększa poczucie bezpieczeństwa podróżujących, a z kolei wbudowany biletomat gwarantuje nieograniczony dostęp do biletów.

I mały, aczkolwiek znaczący, trolejbusowy fakt z przeszłości. Warsztaty MPK Lublin przy al. Kraśnickiej parę lat posłużyły jako... montowania trolejbusów. Uważani przez branżę komunikacyjną za jednych z najlepszych w Polsce mechanicy MPK złożyli tutaj dwa trolejbusy z dostarczonych podzespołów z Bolechowa (z układem napędowym firmy Medcom). Będąc jeszcze przez moment w temacie historii warto piękny gest wobec zmarłego w maju prezesa MPK Lublin, Czesława Rydeckiego. Wrześniowy piknik był okazją, aby uhonorować tego nieodżałowanego i zasłużonego dla lubelskiej komunikacji człowieka. Jego żona Irena odebrała nadany pośmiertnie mężowi medal Klubu Honorowego Dawcy Krwi PCK. Aktualnie szefem MPK Lublin jest Tomasz Fulara, były prezes PKS Radzyń Podlaski i zarządca komisaryczny lubelskiego PKS-u. Dotychczasowy wiceprezes MPK, Grzegorz Siemiński odszedł z miejskiego przedsiębiorstwa do Ratusza. Jest teraz zastępcą prezydenta Lublina, m.in. odpowiedzialnym za komunikację miejską. Teraz nowym wiceprezesem MPK jest Bogdan Kołciuk, dotychczasowy przewodniczący rady nadzorczej MPK. Na jego z kolei miejsce został desygnowany Krzysztof Trojanowski, szef biura nadzoru właścicielskiego w lubelskim ratuszu.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MPK Lublin
Solaris
 • nick – 15.09.2011

  Pięknie. Szkoda tylko, że MPK kompletnie nie dba o nowe wozy. Mają już pozacierane szyby w tylnej części i czarne ślady na czerwonym górnym pasie karoserii. Wszystko prawdopodobnie przez wadliwą myjnię. Szkoda. Niedługo przyjedzie kolejna piętnastka a MPK pewnie także i je załatwi. Przecież państwowe (w tym wypadku samorządowe) to niczyje...

 • MB – 16.09.2011

  Z tego co podawano wcześniej wynika, że z 30 szt. Trollino dostarczanych do Lublina 4 pierwsze sztuki maiły być zmontowane ostatecznie w Pilźnie, zaś pozostałe 26 sztuk w Lublinie. Oczywiście z czeskim osprzętem. Czy tak się dzieje?

 • MB – 16.09.2011

  Z danych zawartych w serwisie Transport Wroc.Biz wynika, że Solaris wyprodukował już kilkadziesiąt sztuk więcej niż 500. Do tego trzeba dodać prawie 50 sztuk trolejbusów marki Skoda Solaris, czyli Trollino z czesko-polską marką. Łącznie zbliżają się już do 600 sztuk.

 • Jan – 18.09.2011

  MPK nie montuje tych solarisów, gdyż od odejścia pewnej osoby na emeryturę zakład remontowy jest wygaszany. A szkoda, bo wbrew pozorom trolejbusy montowane w Lublinie były na niezłym poziomie, poza zakupionym nadwoziem MAZa.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....