TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

50 elektrobusów dla MPK Kraków. Co w nowym SIWZ?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 27.01.2020 16:00:37
50 elektrobusów dla MPK Kraków. Co w nowym SIWZ?

Już niedługo poznanym oferty w drugim przetargu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie na dostawę 50 przegubowych elektrobusów. Co się zmieniło? W pewnym zakresie dokonano korekty oceny technicznej.

Warunki formalne ogłoszonego w miesiąc temu postępowania omówiliśmy tutaj. Szacunkowa całkowita wartość tego MEGA-zamówienia MPK Kraków to dalej 129 000 000 00 PLN netto, co w przeliczeniu daje jednostkową cenę przegubowego elektrobusu na poziomie 2,58 mln PLN netto. Poprzedni przetarg pokazał, że na taką cenę nie można liczyć. Termin realizacji całego zamówienia to dalej maksymalnie 12 miesięcy od podpisania umowy. Każdy elektrobus musi być objęty min. trzyletnią gwarancją całopojazdową i co najmniej na taki sam okres mu udzielić rękojmi na trwałość baterii trakcyjnych.

Wybór najlepszej oferty
Mamy dwa kryteria oceny ofert. Wzrosło znaczenie ceny. Ona ma bowiem 65% wagi. 35% to ocena techniczna. W niej również doszło do kilku zmian. Premiowane są:

 • gwarancja całopojazdowa dłuższa niż 60 miesięcy - 3 pkt
 • gwarancja na baterie trakcyjne dłuższa niż 108 miesięcy - 5 pkt
 • elektrobus do przewozu min. 141 pasażerów - 5 pkt
 • min. 16 foteli dostępnych z niskiej podłogi - 4 pkt
 • aktywny tempomat oraz system kontroli prawej strony pojazdu - 4 pkt
 • maksymalnie 9 kg czynnika chłodniczego w układzie klimatyzacji - 3 pkt
 • dwa silniki trakcyjne zintegrowane z osią napędową - 5 pkt
 • elektrobus o wysokości do 3,3 m - 2 pkt
 • zużycie energii w warunkach testu SORT2 do 1,2 kWh/km - 4 pkt

Jakie elektrobusy?
Na celowniku MPK są fabrycznie nowe i w pełni niskopodłogowe elektrobusy przegubowe. Mają to być konstrukcje z nadwoziami o długości całkowitej 17,5 - 18,75 m i szerokie na 2,5 - 2,55 m. Każdy musi umożliwiać podróż min. 120 pasażerom, w tym 38 - 45 na miejscach siedzących. Co najmniej osiem foteli ma być dostępnych z niskiej podłogi. Dostęp na pokład ma być zapewniony przez cztery wejścia układzie 2-2-2-2.

Słów kilka o napędzie: kolejne krakowskie elektryki będą ładowane przez pantograf dachowy firmy Schunk oraz alternatywnie złącze plug-in. Baterie powinny umożliwić pokonanie przynajmniej 130 km w warunkach eksploatacyjnych testu SORT2, bez konieczności doładowywania. Sposób ich zabudowy leży w gestii oferenta. W okresie gwarancji ich pojemność nie może spać poniżej 80% początkowej i umożliwić przejazd min. 110 km na jednym ładowaniu.

Silnik elektryczny ma umożliwiać przy obciążeniu wynoszącym 3/4 maksymalnego przyspieszenie do 60 km/h w czasie 30 s. MPK nie udziela żadnych sugestii w zakresie preferowanego sposobu zabudowy jednostki napędowej. Zużycie energii w warunkach testu SORT2 nie może przekroczyć 1,6 kWh/km.

Wymuszona wentylacja przestrzeni pasażerskiej będzie się odbywała poprzez przesuwne okna (mają być one zamontowane przynajmniej na 70% wyklejanych szyb bocznych), luki dachowe oraz wentylatory nawiewowe. Nie zabraknie oczywiście klimatyzacji, która będzie się składać z trzech niezależnych urządzeń chłodzących. Dwa dla przestrzeni pasażerskiej, trzecie natomiast będzie przeznaczone dla kabiny kierowcy. Minimalna moc chłodnicza agregatów dla przedziału pasażerskiego to 35 kW. Do tego dojdą takie udogodnienia dla pasażerów jak biletomat oraz gniazda z portami USB.

Nie zabraknie oczywiście bogatego wyposażenia dodatkowego. System informacji pasażerskiej będzie oparty na zewnętrznych wyświetlaczach diodowych o wysokiej rozdzielczości (przód min. 192x24 pkt, bok min. 128x24 pkt, tył min. 48x24 pkt), dwóch wewnętrznych tablic LCD (boczna o przekątnej 38" i umieszczona pod sufitem 22") oraz modułu zapowiedzi głosowej przystanków. Ponadto oczywiście na pokładzie autobusów znajdzie się automat do sprzedaży biletów, kasowniki typu R&G KRG8 oraz monitoring składający się z przynajmniej pięciu kamer.

Podsumowując...
Premiowanie długich okresów gwarancji to czynnik wpływający na wzrost ceny elektrobusów. MPK nie sugeruje także konkretnego typu baterii, który najchętniej by widziało. To oraz jeszcze kilka innych szczegółów powoduje, że jedno wydaje się pewne. Za 2,58 mln PLN netto nie da się sprzedać przegubowego elektrobusu w standardzie, którego oczekują w Krakowie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MPK Kraków
elektrobus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....