TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

5 krótkich elektrobusów dla PKM Katowice, czyli za-Ursusy, czyli Solarisy?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 07.06.2019 15:00:20
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

Miały byś Ursusy, ale ostatecznie jednak Solarisy? To się okaże. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach sprawdza ofertę producenta z Bolechowa na dostawę pięciu krótkich elektrobusów. Przewyższa ona dosyć niskie szacunki przewoźnika.

Elektryczne "dwunastki" powinny już być w Katowicach od kilku miesięcy. Ale nie ma ich, gdyż mający problemy finansowe Ursus, który początkowo miał je dostarczyć otrzymał na początku marca wypowiedzenie kontraktu od PKM. Jako podstawę odstąpienia od umowy przewoźnik wskazał opóźnienie w dostawie wyłapane przez producenta z Lublina. Z tego co nieoficjalnie dowiedzieliśmy się to Ursus nie potrafił przekonać delegacji śląskiego przewoźnika, że jest w stanie w miarę szybko zamknąć ten kontrakt i nie pokazał, na jakim etapie znajduje się produkcja tych pojazdów.

Reset
W tej sytuacji PKM nie pozostało nic innego jak ogłosić nowe postępowanie zakupowe. Ten wystartował w końcówce kwietnia. Katowicki przewoźnik dalej celował w pięć "MAXI-elektryków" o długości od 11,8 do 12,15m, szerokości do 2,55 i wysokości do 3,3 m. Pojemność autobusów określono na 80 miejsc, z czego dla min. 20 osób przewidziano miejsca siedzące, a wymiana pasażerów odbędzie się przez trzy pary dwuskrzydłowych drzwi w układzie 2-2-2.

Napęd elektryczny musi umożliwiać trakcję jazdy podobną do trakcji autobusu wyposażonego w klasyczny układ napędowy diesla, a jeden lub dwa silniki trakcyjne mają mieć co najmniej 160 kW mocy. Ładowanie pojazdów ma się odbywać w systemie plug-in (ładowarką dedykowaną o mocy 40kW lub 80kW) oraz przez pantograf odwrócony (mocą do 200kW). Elektrobusy muszą posiadać baterie o pojemności min. 200 kWh.

Pojazdy będą objęte trzyletnią gwarancją całopojazdową oraz min. ośmioletnią na trwałość baterii przy założeniu, że ich pojemność nie spadnie poniżej 80% stanu początkowego. Termin dostawy całej piątki to 350 dni od podpisania umowy. Szczegółowo wymagania PKM w nowych "elektrycznym rozdaniu" opisaliśmy tutaj.

Biedny PKM czy drogi Solaris?
Wczoraj, 6 czerwca minął termin składania ofert. Na piątkę elektrycznych "za-Ursusów" katowicka spółka przygotowała 13 530 000 PLN brutto. A to daje wycenę za jedną bateryjną dwunastkę w wysokości 2 200 000 PLN netto. To nieco mniej w porównaniu z budżetem sprzed dwóch lat.

Nic więc dziwnego, że jedyna wczoraj otwarta oferta przewyższa ten szacunki. Przedstawił ją Solaris. Propozycja producenta "jamników" opiewa na 15 313 500 PLN brutto. A to daje 2 490 000 PLN netto za jednego nU12e w pakiecie z trzylecnią gwarancją całopojazdową i ośmioletnią na trwałość baterii, a więc zgodnie z minimum wyznaczonym przez PKM. Cena jednostkowa wskazuje, że Solaris zaoferował autobusy z bateriami High Power.

Pozostaje więc czekać na decyzję PKM. Nie da się ukryć, że spółka przygotowała zbyt mało pieniędzy w stosunku do tego czego oczekiwała.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
PKM Katowice
Solaris
elektrobus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....