TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

440 wniosków o dofinansowanie zakupu autobusów przez PFRON
Karol Wach - Opublikowano: 03.06.2008 15:21:08
440 wniosków o dofinansowanie zakupu autobusów przez PFRON

W dniach 24-25 września odbyła się VIII Wystawa Komunikacji Miejskiej w Łodzi, której towarzyszyło po raz pierwszy Forum Transportu Publicznego zorganizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Polskiej. Niestety, nie uchroniło to imprezy przed znaczącym spadkiem wystawców i dominującej w hali Expo pustki. Wzięło w niej udział zaledwie 46 wystawców, którzy swoją ofertę przedstawili na parterze głównej hali. Imprezę zwiedziło, zdaniem organizatorów, prawie 2000 osób.

Powód takiej sytuacji jest jeden - 4 kwietnia br. Walne Zgromadzenie Członków IGKM podjęło decyzję o tym, że tegoroczna Konferencja odbędzie się 10 września br. w Kielcach, a towarzyszące jej targi branżowe odbędą się w dniach 11-12 września na terenie Targów Kieleckich. I tak też się stało. Głównym, oficjalnym powodem tej decyzji była tańsza i znacznie większa powierzchnia wystawiennicza oferowana przez Targi Kielce oraz lepsze zaplecze konferencyjne zapewnione przez Centrum Biznesu Exbud. W tej sytuacji większość decydentów polskich przedsiębiorstw komunikacji miejskiej wybrało się do Kielc, gdzie automatycznie przenieśli się również wszyscy najważniejsi wystawcy w tym segmencie rynku. Natomiast do Łodzi wybrały się firmy, które albo odczuwały potrzebę lojalności wobec ich głównego klienta - MPK Łódź, albo obecnie bardzo aktywnie poszukują nowych klientów na rynku i zaryzykowały obecność na dwóch identycznych tematycznie targach w przeciągu jednego miesiąca. Rzeczywistość twardo zweryfikowała sensowność takiego rozkładu konkurencyjnych imprez i dlatego łódzka hala Expo świeciła pustkami.

Przypomnijmy, że Wystawa Komunikacji Miejskiej swoją historię rozpoczęła w 1996 roku, jako wspólne dzieło Międzynarodowych Targów Łódzkich, Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej oraz MPK Łódź. I trzeba przyznać, że cieszyły się stosunkowo dużym zainteresowaniem - w VII edycji w 2002 roku wzięło udział 127 firm (o 20 wystawców więcej niż w 2001 r.), a odwiedziło ją 4441 osób (4992 w 2001 r.). Imprezie towarzyszyła od 1997 roku Konferencja Komunikacji Miejskiej, organizowana przez IGKM oraz konkurs - Złote Koła Komunikacji Miejskiej.

Autobusy na VIII Wystawie

Spośród producentów autobusów na tegorocznych łódzkich targach obecnie były następujące firmy: AMZ Kutno, Gruau Polska, Scania Polska i Volvo Polska Autobusy, które zaprezentowały prawie te same konstrukcje, co na targach Transexpo w Kielcach. Po raz kolejny mogliśmy zapoznać się z miejskim minibusem AMZ na bazie furgonu Iveco Daily 65C15 o łącznej pojemności 31 miejsc pasażerskich, w tym 17 miejsc siedzących (jeszcze w trakcie badań homologacyjnych) i tejże samej firmy - turystyczną wersją Volkswagena LT 46. Polski przedstawiciel Gruau pokazał ponownie minibusa na bazie Iveco 50C13V o pojemności 19 miejsc + 1, a z autobusami większej pojemności wystawiły się firmy Scania Polska (z przegubowym modelem Scania OmniCity Artic w barwach MPK Kraków) oraz Volvo z egzemplarzem V7000 w lokalnych barwach, których jeszcze 15 szt. odbierze w tym roku MPK Łódź. W centralnym miejscu w hali Expo ustawił się Solbus z midibusem B 9,5 w barwach PK Bielsk Podlaski.

Unowocześniona replika
Nowością spośród prezentowanych konsruckji był trambus, czyli zabudowana na podwoziu samochodu ciężarowego doskonała replika przedziału pasażerskiego zabytkowego tramwaju typu Herbrand z początku XX wieku. Pojazd wyróżniający się bardzo oryginalną konstrukcją został zbudowany w ciągu dwóch miesięcy przez pracowników Zakładu Remontu Taboru MPK Łódź. Kabinę kierowcy z wydzielonym stanowiskiem, bez naruszenia istotnych elementów konstrukcyjnych, mających wpływ na prowadzenie pojazdu, połączono z częścią przeznaczoną dla pasażerów. Jej szczegółowo odwzorowane wnętrze jest prawdziwą gratką dla amatorów historycznych pojazdów - ustawione poprzecznie ławki z dębiny, które pięknie korespondują z wyłożonymi drewnem ścianami i sufitem. Dodatkowo wiekowy rodowód konstrukcji podkreślają mosiężne okucia, dzwonek z linką, której pociągnięcie sygnalizuje odjazd, tabliczki informacyjne dla pasażerów, czy stylizowane lampy. Pojemność trambusa, który obecnie kursuje na linii turystycznej (A) wzdłuż ulicy Piotrkowskiej w Lodzi, wynosi 45 miejsc pasażerskich, w tym 18 miejsc siedzących. Naprawdę warto wybrać się nim w sentymentalną podróż, tym bardziej, że mamy okazję z jego pokładu podziwiać XIX-wieczną, przemysłową zabudowę Łodzi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Aktualnościach na stronie http://www.mpk.lodz.pl

Złote Koła Komunikacji Miejskiej

Tegorocznej Wystawie towarzyszyła także VII edycja konkursu o "Złote Koła Komunikacji Miejskiej". Skład jury został całkowicie zmieniony i nie zasiadł w nim żaden z dotychczasowych jurorów Złotych Kół, natomiast pojawiły się w nim m.in. osoby związane z pismem Autobusy TEST, czyli: Jan Raczyński, Zbigniew Rusak (jako przewodniczący jury) i Ryszard Wołoszyn. Towarzyszył im Jan Boryczka i Michał Maksymiuk. Do konkursu zgłoszono kilka produktów, z których jury przyznało główną nagrodę tylko Zakładowi Elektroniki Przemysłowej Enika za klimatyzator kabiny motorniczego KLIT 600 / 1. Ponadto wyróżnienia przypadły w udziale: Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Łodzi za zmodernizowany tramwaj 805 N, firmie Pixel Serwis z Bydgoszczy za analizę potoków pasażerskich z wykorzystaniem kart bezstykowych oraz firmie R & G z Mielca za system informacji przystankowej. W kategorii "inne" doceniono historycznego trambusa, a zarazem trud pracowników MPK Łódź, którzy włożyli w jego staranne wykonanie mnóstwo energii i serca. Pojazd dostał wyróżnienie za autobus do turystyki miejskiej.

Certyfikat ISO dla MPK - Łódź Spółka z o.o.

Podczas uroczystego otwarcia Wystawy, przedstawiciel Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. wręczył nowemu prezesowi MPK Łódź - Krzysztofowi Wąsowiczowi (w latach 1994 - 2003 wiceprezesowi MPK S.A. w Krakowie) certyfikat ISO 9001:2001 w zakresie usługi przewozowej w komunikacji miejskiej oraz przewozu osób niepełnosprawnych. Podczas swojego przemówienia Krzysztof Wąsowicz podkreślił, że będąc jeszcze w Krakowie nie miał okazji odebrać osobiście certyfikatu dla MPK Kraków (do którego uzyskania znacznie się przyłożył jako dyrektor ds. finansów krakowskiej spółki) , natomiast w Łodzi los mu się za to odwdzięczył i przy niewielkim nakładzie sił mógł odebrać ten zaszczytny dyplom. Jak podkreślił prezes - uzyskany certyfikat nie jest tylko kolejnym, materialnym atrybutem firmy, ale przede wszystkim zobowiązuje i stanowi swoiste wyzwanie na przyszłość.

Badanie certyfikujące przeprowadziła firma Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A., która została wyłoniona podczas przetargu nieograniczonego, rozstrzygniętego w czerwcu.

Będąc w temacie zaszczytów przypadających w udziale MPK Łódź, warto dodać, że od zeszłego roku MPK uzyskało prawo do oznakowania niskopodłogowegpo tramwaju Cityrunner znakiem V edycji Medalu Europejskiego. To drugie zaszczytne odznaczenie tego typu przyznane łódzkiej spółce - pierwszy Medal Europejski firma uzyskała w 2001 roku w uznaniu dla świadczonych usług. Oba honorowe tytuły zostały przyznane podczas kadencji prezesa Czesława Rydeckiego.

I Forum Transportu Publicznego

Na zakończenie opisu tegorocznej Wystawy Komunikacji Miejskiej w Łodzi zatrzymajmy się na chwilę przy pierwszej edycji Forum Transportu Publicznego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Polskiej. Poruszono na nim oczywiście problemy i zagadnienia związane z działalnością, rozwojem i perspektywami transportu publicznego. Wygłoszono następujące referaty:

 1. Zadania samorządów w zakresie transportu zbiorowego - sytuacja prawna zarządzania transportem zbiorowym w Polsce po wejściu do Unii Europejskiej prowadzenie: prof. dr hab. Wiesław Starowicz - prezes Stowarzyszenia SITK.
 2. Formy organizacyjno-prawne zarządzania komunikacją publiczną
  prowadzenie: dr Robert Tomanek - kierownik Zakładu Transportu Miejskiego i Regionalnego w Katowicach, Akademia Ekonomiczna, Katedra Transportu.
 3. Formy organizacyjno-prawne operatorów transportu publicznego
  Kierunki unijnej Polityki Transportowej
  prowadzenie: mgr inż. Jan Raczyński - redaktor naczelny miesięcznika "Technika Transportu Szynowego" i dr inż. Tadeusz Dyr. - Politechnika Radomska, Wydział Transportu, Zakład Logistyki i Marketingu w Radomiu.
 4. Kolej w systemach miejskiego i regionalnego transportu publicznego
  prowadzenie: dr inż. Andrzej Marsel Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa w Warszawie.
 5. Regionalny transport autobusowy
  prowadzenie: Marian Osuch, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Co dalej z łódzką Wystawą?

Zdaniem firmy Międzynarodowe Targi Łódzkie kolejna edycja Wystawy Komunikacji Miejskiej w Łodzi odbędzie się w dniach 3 - 5 czerwca 2004 roku. Na razie nie podano bliższych szczegółów na temat, jak targi zamierzają przekonać wystawców z branży komunikacji miejskiej do szerszego uczestnictwa w Wystawie, niż w tym roku. Wynika z tego, że prawdopodobnie formuła imprezy pozostanie ta sama, a organizatorzy liczą, że wcześniejszy jej termin skusi firmy do zaprezentowania w Łodzi swojej oferty. Czy im się to uda? Zobaczymy w przyszłym roku. Jedno jest pewne - Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, skupiająca większość krajowych firm przewozowych i produkcyjnych z branży, wybrała Kielce jako miejsce organizowania swoich spotkań i to tutaj w przyszłym roku ma odbyć się wspólne posiedzenie komisji technicznych połączone z drugą edycją targów transportu lokalnego Transexpo, a za dwa lata - trzecia odsłona targów wraz z kolejną Konferencją IGKM.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
gimbus
niepełnosprawni
PFRON
mikrobus
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....