TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

20 Solarisów pod gliwicką choinkę
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 18.12.2013 20:03:09 3 komentarze
20 Solarisów pod gliwicką choinkę
Dwadzieścia nowych autobusów marki Solaris dla PKM Gliwice poddawanych jest ostatnim kontrolom jakości. Pojazdy jeszcze w grudniu zameldują się w bazie PKM-u i zaczną wozić pasażerów. Wartość śląskiego kontraktu to ponad 19 mln zł brutto. Przypomnijmy, że w tej kwocie śląski przewoźnik zakupił 10 szt. Urbino 12 o pojemności 90 miejsc, z czego 30 siedzących oraz 10 szt. Urbino 15 o pojemności 141 miejsc, w tym 36 siedzących. Co ciekawe –krótsze pojazdy spełniają normę Euro 5, a „piętnastki”–EEV. Wszystkie egzemplarzem są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i posiadają co najmniej 6 miejsc dostępnych z poziomu niskiej podłogi, co jest znaczącym ułatwieniem dla osób starszych. Nowe autobusy będą wyposażone w głosowy system informacji pasażerskiej. Komunikaty o trasie i najbliższych przystankach będą słyszalne również na zewnątrz pojazdu. W przeciwieństwie do wcześniej dostarczanych do PKM-u pojazdów, najnowsze Solarisy zostały wyposażone w okna przesuwne, a nie zatrzaskowe. To oznacza, że nie będzie w nich jednak klimatyzacji. Aktualnie tabor PKM Gliwice stawi ok. 170 autobusów, z czego ok. 130 szt. to niskopodłogowe autobusy takich producentów jak: Solaris, Scania i MAN. Ta ostatnia marka również wystartowała w najnowszym przetargu, ale ostatecznie to oferta polskiego producenta została uznana za najkorzystniejszą. Przypomnijmy, że było to już drugie podejście gliwickiego przewoźnika do zakupu taboru w tym roku. Podczas pierwszego, wiosennego przetargu wyjątkowo korzystną ofertę pod względem finansowym przedstawiła ukraińska firma LAZ (za 10 szt. autobusów standardowych zażyczyła sobie 5 782 000 zł netto). PKM jednak odrzucił jej oferty z przyczyn formalnych, a całe postepowanie zostało unieważnione z powodu przekroczenia kwoty przeznaczonej przez zamawiającego na sfinansowanie zamówienia. Przy kolejnym podejściu do zakupu pojazdów niespodzianek już nie było. Dzięki grudniowej dostawie nowych Solarisów PKM Gliwice będzie mógł wycofać z eksploatacji 18 ostatnich ikarusów, które podobno cieszą się olbrzymim zainteresowaniem…Na koniec dodajmy, że to nie jedyne nowe autobusy z Bolechowa, jakie w tym roku pojawią się śląską choinką. Równolegle trwają przygotowania do przekazania 10 pojazdów dla PKM Katowice, w tym 8 szt. Urbino 12 i 2 szt. Urbino 12 LE, które zaprezentują się w wyjątkowo atrakcyjnych, lotniskowych barwach. „Srebrne strzały”będą obsługiwać połączenie z centrum miasta na lotnisko w Pyrzowicach i będą to jednocześnie jedne z pierwszych autobusów niskowejściowych (LE) marki Solaris zakupione w Polsce.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Solarus
PKM Gliwice
 • oskar – 18.12.2013

  Lepsze okna odsuwane niż uchylne. co ciekawe wyślwietlacze są dwa. Jeden na nr linii i drugi na trasę linii. ciekawy wybór

 • solaris150 – 19.12.2013

  solaris nie ma wyjścia ,dla Gliwic muszą być porządne sztuki, PKM już raz pokazał solarisowi co się robi kiedy dostaje się słabej jakości pojazd ;) czyli kupuje się u konkurencji :)

 • Teofilow – 19.12.2013

  Porecze tak samo kretynsko wygiete jak w Shitaro i kazdych innych. Szkoda, ze pozegnalismy stary, nietypowy styl poreczy..

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....