TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

20 lat więzienia za bombę w autobusie
PAP - Opublikowano: 09.11.2017 09:05:25 5 komentarzy
20 lat więzienia za bombę w autobusie

Na karę 20 lat więzienia skazał w środę Sąd Okręgowy we Wrocławiu Pawła R., oskarżonego o podłożenie w maju ub.r. ładunku wybuchowego we wrocławskim autobusie. Wyrok jest nieprawomocny.

22-letni student chemii Paweł R. był oskarżony o usiłowanie zabójstwa wielu osób przy użyciu materiałów wybuchowych oraz wymuszenie rozbójnicze. Oba te czyny, zdaniem prokuratury, miały charakter terrorystyczny. Sąd uznał R. za winnego wszystkich zarzucanych czynów.

Sędzia Marcin Sosiński w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że R. skonstruował i podłożył ładunek wybuchowy, aby zdobyć pieniądze i przez to "zyskać akceptację". Podkreślił przy tym, że sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego, jakoby ten nie chciał nikogo zabić. "Przeczą temu dowody, w tym na przykład te, że długo i dokładnie R. przygotowywał się do tego czynu; konstrukcja ładunku oraz to, że śledził strony internetowe o tematyce terrorystycznej" - mówił.

Zdaniem sądu, R. działał w zamiarze bezpośrednim. "Chciał dokonać tego czynu, chciał dokonać zabójstwa wielu osób oraz zmusić organy państwa do przekazania mu złota" - mówił sędzia.

-"Co jest najbardziej przerażające, oskarżony wysiadając z autobusu, zostawił bombę pod wózkiem małego dziecka i gdyby nie zachowanie pani, która była opiekunką tego dziecka (i zawiadomiła kierowcę - PAP), a następnie zachowanie kierowcy autobusu (który wyniósł ładunek na zewnątrz - PAP), skutki, które mogłyby nastąpić, byłby drastyczniejsze" - powiedział sędzia.

Sędzia podkreślił, że motywy działania oskarżonego – chęć zysku i zaistnienia – oraz działanie z premedytacją sprawiły, że sąd nie skorzystał z możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary.

-"Są dwie okoliczności łagodzące w tej sprawie: wiek oskarżonego oraz jego częściowa niepoczytalność stwierdzona przez biegłych" - powiedział sędzia. Dodał, że surowa kara ma być sygnałem - nie tylko dla oskarżonego, lecz także dla potencjalnych sprawców tego typu czynów. "Takie czyny będą zawsze spotykały się z surową reakcją państwa" - podkreślił.

Zadowolenia z wyroku nie krył prokurator Tomasz Krzesiewicz. "Sąd nie zaprzeczył żadnej tezie, która była wyrażona w akcie oskarżenia.(...) Rozważymy apelację po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku, (...) przypomnę, że jest on niższy o pięć lat od tego, o co wnosiliśmy" - powiedział prok. Krzesiewicz. Apelację zapowiedziała obrona, która domagała się najniższego wymiaru kary.

Do zdarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło 19 maja 2016 r. Niewielki ładunek eksplodował na przystanku przy ul. Kościuszki we Wrocławiu. Lekko ranna w palec została kobieta stojąca na przystanku. Substancja, która spowodowała wybuch, znajdowała się w metalowym pojemniku o pojemności ok. 3 litrów. W pojemniku były także metalowe śruby.

R. wcześniej powiadomił służby, że podłożył we Wrocławiu cztery bomby, a za ich rozbrojenie żądał 120 kg złota. W ramach śledztwa przeprowadzono dwa eksperymenty procesowe, w których badano skutki detonacji w autobusie ładunku podobnego do tego, który eksplodował na przystanku. Opinie biegłych po tych eksperymentach - zdaniem prokuratury - potwierdziły zasadność postawionych R. zarzutów o charakterze terrorystycznym.

W toku śledztwa R. został poddany obserwacji psychiatrycznej, która trwała kilka tygodni. Biegli orzekli, że mężczyzna w chwili popełnienia czynu, o który został oskarżony, miał ograniczoną poczytalność.

Podczas pierwszej rozprawy R. powiedział, że przyznaje się do czynu, ale nie do zarzutów sformułowanych przez prokuraturę.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
zamach
sąd
MPK Wrocław
Michalczewski
 • Saper – 09.11.2017

  Bomba to to jest:https://finanse.wp.pl/nalezy-do-elity-najbogatszych-polakow-ale-nie-stac-jej-na-300-zl-podwyzki-dla-pracownikow-6185561804928641a

 • bun – 09.11.2017

  Żeby za gwałty i morderstwa były takie wysokie wyroki. Oczywiście temu czubowi tez się należy.

 • zibi – 09.11.2017

  czemu tak mało???

 • Misiek Krk – 09.11.2017

  A po co śmiecia utrzymywać za publiczne pieniądze? Chciał bombę to mu ją dać, wsadzić w doopę i odpalić. Będzie miał zajebisty odlot i skończy z frustracją.

 • k – 10.11.2017

  TYLKO dwadzieścia? tożto śmiech na sali jest. @saper: widze, że któryś marnie ci płaci za ten ukryty hejcik.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....