TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

164 mln zł na komunikację w Tychach. CNG, trolejbusy, elektrobusy
PAP / INFOBUS.PL - Opublikowano: 08.08.2017 10:28:08 9 komentarzy
164 mln zł na komunikację w Tychach. CNG, trolejbusy, elektrobusy

Samorząd Tychów rozpoczyna unijny projekt, dzięki któremu chce m.in. kupić ponad 50 nowych autobusów na gaz oraz kilkanaście innych pojazdów. Miasto chce także przebudować zajezdnię Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej i przedłużyć jeden z odcinków sieci trolejbusowej.

Urzędnicy podkreślają, że po zakończeniu projektu Tychy będą liderem w Polsce pod względem zastosowania paliw alternatywnych w transporcie publicznym – w tym wypadku sprężonego gazu ziemnego. Tyski PKM chce zasilać tym paliwem praktycznie całą swoją flotę, która liczy ponad 120 autobusów.

Projekt, którego wartość oszacowano na ponad 164 mln zł brutto (z czego wydatki kwalifikowane to ok. 133 mln zł netto) pod nazwą "Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim" został złożony w Centrum Unijnych Projektów Transportowych z pod koniec ubiegłego roku. Umowę na dofinansowanie kwotą 100 mln zł podpisano w czwartek, 3 sierpnia w Ministerstwie Rozwoju.

Tego dnia miasto poinformowało też o harmonogramie działań, które realizując projekt przeprowadzi przede wszystkim Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach (a także m.in. spółka Tyskie Linie Trolejbusowe).

Jak przekazała PAP rzeczniczka magistratu Ewa Grudniok, najpierw tyskie PKM będzie chciało ogłaszać przetargi na część infrastrukturalną przedsięwzięcia (ma już od pewnego czasu pozwolenia na budowę), chcąc rozpocząć prace w terenie zajezdni wiosną 2018 r. Potem stopniowo, w partiach zamawiane mają być nowe autobusy i trolejbusy.

W części infrastrukturalnej przedsięwzięcia gruntownie przebudowane zostanie zaplecze istniejącej od 1976 r. i dotąd nie remontowanej bazy PKM. Chodzi o modernizację i przebudowę istniejących budynków, placu manewrowo-postojowego i stacji paliw CNG, a także budowę stacji płynnego CNG (LCNG). Powstać mają też: kabina lakierniczo-suszarnicza i dodatkowy wjazd do zajezdni od ul. Towarowej. Wewnętrzne sieci sanitarna, deszczowa i wodociągowa zostaną przebudowane.

W ramach unijnego projektu od podstaw zmodernizowana ma zostać też trakcja trolejbusowa dla istniejącego odcinka linii od Ronda Zesłańców Sybiru (wraz z rondem) do pętli Paprocany. Od kranca powstać ma nowy odcinek do ul. Jankowickiej, który umożliwi m.in. dojazd do ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Paprocańskim. Wraz z nową siecią trakcyjną wymienione zostanie tam również oświetlenie uliczne (zostanie skojarzone z siecią trakcyjną).

Projekt obejmuje też zakupy 51 nowych autobusów zasilanych CNG, 10 mikrobusów na CNG, trzech trolejbusów, dwóch elektrobusów, dwóch pojazdów serwisowych do obsługi taboru autobusowego i jednego pojazdu pogotowia technicznego (do obsługi sieci trakcyjnej).

Tyska spółka rozbuduje w ten sposób liczącą już dziś 75 autobusów flotę swoich pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Przedstawiciele miejskiego przewoźnika są zwolennikami paliwa gazowego. Uważają, że - obecnie – to jedyna szybka i ekologiczna droga, by dojść potem, w dłuższej perspektywie, do jeszcze bardziej ekologicznego napędu elektrycznego.

Pod kątem zakupu nowych pojazdów gazowych tyskie PKM już w kwietniu br. zawarło porozumienie ws. zwiększenia dostaw gazu CNG ze spółką PGNiG Obrót Detaliczny. Przewoźnik obecnie kupuje od PGNiG blisko 3 mln m sześc. gazu CNG rocznie. Po zakupie ok. 60 nowych pojazdów na CNG zamierza kupować ponad 4,2 mln m sześc.

- "Po zakończeniu prac tyska zajezdnia będzie jedyną w Polsce, która będzie miała niemal w 100% autobusy zasilane gazem ziemnym CNG oraz biogazem, czyli paliwem alternatywnym do oleju napędowego" - zadeklarował w czwartek prezydent Tychów Andrzej Dziuba. Dodał, że to bardzo ważne w kontekście walki samorządów - także Tychów - ze smogiem.

Przypomniał, że autobus zasilany gazem CNG emituje o 70 proc. mniej zanieczyszczeń niż nowe autobusy z silnikami diesla. – "To bardzo istotna różnica dla środowiska naturalnego i zdrowia nas wszystkich. Co więcej, nowe autobusy nie tylko ograniczą emisję spalin, ale także hałasu. Jako pierwsze w naszym mieście będą też przystosowane do przewozu rowerów" - zapowiedział.

Tyski projekt komunikacyjny skorzystał z jednej z dwóch dostępnych w woj. śląskim ścieżek dofinansowania unijnego dla przedsięwzięć związanych z tzw. transportem niskoemisyjnym.

Jedna z nich dotyczy środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 – w tzw. komponencie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Druga to Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ).

Obok projektu tyskiego w ramach POIiŚ o unijne wsparcie starają się m.in. szacowany łącznie na ok. 850 mln zł projekt modernizacji infrastruktury Tramwajów Śląskich, czy projekt budowy centrum przesiadkowego przy ul. Sądowej w centrum Katowic. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Tychy
PKM Tychy
TLT Tychy
CNG
elektrobus
 • Mariusz – 08.08.2017

  W końcu miasta mają szansę bardziej dostosować się do wymogów ekologicznych! Dzięki takim działaniom rozwija się tez polski biznes elektromobilności.

 • !! – 08.08.2017

  @mariusz: STOP KRYPTOREKLAMOM traktora!!

 • V – 08.08.2017

  ZARAZ TU SIĘ ZBIEGNĄ !

 • farafiu – 08.08.2017

  Lol, reklama MANa przez infobus. No gdzie jesteście krzykacze? :)) Spore zakupy trzeba przyznać. Najbardziej ciekawe jednak będą mikrobusy na gaz.

 • :) – 08.08.2017

  Logiczne, że wygra Solar. Przecież nic innego nie wchodzi w grę.

 • AdrianAS – 09.08.2017

  AUTOSAN. CNG

 • Zawuś – 09.08.2017

  Rozmawiałem z szoferem na pętli i mówił, że przetarg będzie rozpisane pod Sora!!!

 • lo – 09.08.2017

  autosany to niech sobie kupują lubuskie albo inne a nie. taaa, komitet parkingowy jak zwykle wie wszystko najlepiej - może od razu pod taczkę?

 • promek – 09.08.2017

  Wiadomo... inaczej nie wygra jak nie będzie ustawki...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....