TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

10 autobusów dla PKS Racibórz. Czas na SIWZ
INFOBUS.PL - Opublikowano: 12.02.2019 14:00:48
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

Raciborski PKS wzbogaci się o 10 nowych autobusów klasy MAXI. Starostwo Powiatowe właśnie prowadzi przetarg na ich zakup. Z lektury SIWZ wynika, że możemy być świadkami kolejnego "podmiejsko-niskowejściowego" klasyka, czyli pojedynku Iveco i SOR-a.

Warunki formalne ogłoszonego pięć dnie temu postępowania zakupowego opisaliśmy tutaj. Dostawy autobusów zostaną zrealizowane w dwóch transzach. Pierwsza czwórka przyjedzie do Raciborza jeszcze w tym roku, najpóźniej do końca października. Dostawy zostaną zakończone najpóźniej do końca czerwca 2020 r. Wtedy PKS ma dysponować ostatnimi sześcioma autobusami.

Wszystkie pojazdy będą objęte podstawowymi okresami gwarancji. W przypadku autobusów całpojazdowa ma trwać przynajmniej 24 miesiące, bez limitu kilometrów. Z kolei rękojmia na trwałość szkieletu i poszycia ma wynosić min. 144 miesiące. Natomiast powłoki lakiernicze będą objęte gwarancją przez 60 miesięcy.

Wybór najlepszej oferty
Ocenie ofert posłużą dwa nieskomplikowane kryteria. Cena to maksymalnie 60%. Pozostałe 40% punktów można wywalczyć w ocenie technicznej. Urzędnicy premiują w niej autobusy:

 • osiągające normę Euro 6 bez konieczności stosowania układu EGR - 8 pkt
 • z mechaniczną skrzynią biegów ze zwalniaczem hydraulicznym lub elektromagnetycznym - 4 pkt
 • wyposażone w silniki wykonany przez producenta autobusu - 9 pkt
 • z ogumieniem bezdętkowym w rozmiarze felgi 275/70 R22,5 - 9 pkt
 • ze szkieletem i poszyciami wykonanymi ze stali nierdzewnej, dodatkowo zabezpieczonymi antykorozyjnie metodą KTL - 10 pkt

Jakie autobusy?

Powiat chce dla raciborskiego PKS kupić autobusy niskowejściowe. Muszą to być konstrukcje z nadwoziami o długości od 10,5 do 12,5 m, szerokości 2,5 – 2,55 m i wysokości do 3,25 m. Każdy autobus musi zapewniać podróż min. 65 pasażerom, w tym co najmniej 35 osobom na miejscach siedzących. Dostęp na pokład ma byż zapewniony przez dwa wejścia w układzie 1-2-0. Pierwsze wejście ma mieć efektywną szerokość min. 0,75 m, a drugie nie mniej niż 1,2 m.

Pojazdy mają być napędzane silnikami diesla, które spełniają normę Euro 6. Muszą to być jednostki o pojemności 6,5 – 7,5 l, nie słabsze niż 230 kW. Zostaną one zblokowane z automatycznymi lub mechanicznymi skrzyniami biegów.

Wentylację przestrzeni pasażerskiej zapewnią przynajmniej trzy przesuwne lub uchylne okna, co najmniej jeden szyberdach i dwa wentylatory wyciągowe. Autobusy muszą być klimatyzowane za pomocą agregatu, którego moc chłodnicza wyniesie nie mniej niż 20 kW. Nie zabraknie oczywiście także monitoringu. Dla kierowcy przewidziano kabinę typu półotwartego. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji pięć gniazdek z portami USB.

Autobusy będą wyposażone w dosyć podstawowy SIP. Będą posiadały trzy diodowe wyświetlacze zewnętrzne- przedni min. 128x32 pkt, boczny min. 96x24 pkt i tylni min. 48x24 pkt. W środku znajdą się dwie tablice- jedna LED min. 96x24 pkt i dwa monitory LCD o przekątnej min. 21". Dodatkowo nie może zabraknąć głosowych zapowiedzi przystanku oraz przygotowania okablowania pod montaż bileterki. Cały system ma być kompatybilny z rozwiązaniami firmy EMAR.

Typujemy...
Jak widać urzędnicy dla PKS upatrują dwie marki. Najbliżej wydaje się być Iveco, które może liczyć na komplet punktów w ocenie technicznej. W nieco gorszej sytuacji jest SOR, ale jego atutem może być cena. Do tego należy wziąć pod uwagę, że obaj producenci mogą wybierać między dwoma autobusami przy tworzeniu oferty dla powiatu. Zatem jak widać opcji jest kilka, ciekawe na którą ostatecznie padnie. Jedno jest pewne- urzędnicy dobrze przygotowali SIWZ by móc liczyć na dobre ceny.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
PKS Racibórz
Racibórz
powiat
 • Marcin Tobik – 12.02.2019

  Cos za duzo miejsc siedzących w tekscie

 • Konrad Filip – 13.02.2019

  No to Iveco już ma na starcie 40pkt. :D

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....