Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

1 list – 41 miast – 3 ministerstwa – 780 elektrobusów [FILM]

infobus
23.02.2017 15:20
0 Komentarzy

41 polskich miast i gmin, 3 ministerstwa i program, któryobejmie niemal połowę taboru autobusowego w Polsce ? oto zasięg rządowegoprojektu rozwoju transportu bezemisyjnego. 20 lutego w Ministerstwie Rozwojupodpisano list intencyjny, który otwiera nowy rozdział w elektromobilności. Jużteraz sygnatariusze porozumienia zadeklarowali chęć zakupu w sumie 780autobusów elektrycznych.

Z przyjętej przed tygodniem przez Radę Ministrów Strategiina rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wynika, że elektromobilność jest dla rządukwestią strategiczną, która może uczynić z Polski gospodarkę innowacyjną.

? „Dzisiejsze porozumienie oznacza, że elektromobilnośćznajduje się na najlepszej drodze, żeby stać się kołem zamachowymreindustrializacji naszej gospodarki i pozytywnym przykładem budowania w Polsceprzemysłu przyszłości ? mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwojui finansów. ? Dynamiczny rozwój branży e-busów, czy szerzej mówiąc ? polskiejbranży elektromobilności, to nie tylko czystsze powietrze w naszych miastach.To przede wszystkim tysiące nowych, wysoko płatnych miejsc pracy dla polskichspecjalistów, silny impuls innowacyjny dla gospodarki oraz zwiększeniezdolności eksportowych Polski, bo przecież polskie e-busy już zdobywają rynkinie tylko europejskie, ale i światowe. Wiemy, że konkurencja jest wymagająca,chcemy jednak aby polska branża elektromobilna w perspektywie kilku lat stałasię istotnym elementem nowej światowej rewolucji przemysłowej ? dodałwicepremier.

{https://www.youtube.com/watch?v=bm7Bwr9f5eE}

Polska myśl innowacyjna

? „Na elektromobilność stawia coraz więcej europejskichmiast. Holendrzy wyznaczyli sobie ambitne zadanie, aby do 2025 roku sto procentich miejskiego taboru stanowiły bezemisyjne zielone autobusy. Dzięki spójnemu iponadresortowemu projektowi polskie miasta mogą wyprzedzić europejskichprymusów ? powiedział podczas uroczystości wicepremier Jarosław Gowin, szefresortu nauki. ? Przyczyni się do tego w znacznym stopniu program Bezemisyjnytransport publiczny, uruchomiony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, czyliagencję wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki niemu naulicach polskich miast pojawią się nowoczesne pojazdy, będące wytworem polskiejmyśli technicznej.

? „Rzeczą osobną jest także sposób, w jaki realizujemy ówambitny projekt. Walczymy z silosowością, chcemy, aby współpraca odbywała sięmiędzy różnymi środowiskami i na różnych poziomach. To program, w którym ?oprócz tego, że dochodzi do ścisłej współpracy między poszczególnymi resortami? z rządem spotykają się samorządy, a z nauką biznes ? podkreślił Gowin.{https://www.youtube.com/watch?v=bm7Bwr9f5eE

List intencyjny ? co zawiera

List intencyjnypodpisany przez przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii,Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, NarodowegoFunduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządowców zawierapostanowienia o:

?zwiększeniu udziału elektrycznych autobusów w taborze komunikacjizbiorowej;

? budowieinfrastruktury do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych;

? wspólnymudziale w pracach badawczo-rozwojowych w zakresie elektromobilności;

?przygotowaniu księgi dobrych praktyk przy wprowadzaniu w polskichsamorządach elektrycznego transportu;

?włączeniu się samorządów w tworzenie ustawy o elektromobilności.

Elektromobilność ? projekty rządowe

Dotychczas w ramachinspirowania do rozwoju sektora elektromobilności agencje rządowe podjęły kilkaznaczących działań:

? Bezemisyjny transport publiczny

To program ogłoszonyprzez MNiSW w styczniu tego roku, wykorzystujący formułę partnerstwainnowacyjnego. Jego celem jest zapełnienie ulic polskich miast tzw. zielonymiautobusami skonstruowanymi przez polskie firmy i zespoły badawcze więcejinformacji

? E-Bus

To programrealizowany przez Polski Fundusz Rozwoju, który ma na celu budowę ekosystemu,przyczyniającą się do powstania polskiego rynku autobusów elektrycznych owartości ok. 2,5 mld złotych rocznie i tworzącego ok. 5 tysięcy nowych miejscpracy.

? Inteligentny Rozwój dla sektoraelektromobilności

Na początku lutegoPolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła również konkurs z ProgramuInteligentny Rozwoju ? Badania na rynek. Jeden z naborów jest skierowanywyłącznie do firm z sektora elektromobilności. Przedsiębiorcy mogą starać się o50 mln zł na uruchomienie linii produkcyjnej dla nowych technologii lub nowychusług.

? Program Polska Wschodnia

W ramach ProgramuPolska Wschodnia Białystok, Kielce, Lublin, Olsztyn i Rzeszów otrzymały 1,5 mldzł na realizację 14 inwestycji rozwijających ekologiczną komunikację miejską.Pierwszą umowę o dofinansowanie podpisał Olsztyn.

Komentarze