TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

`Record Run Buses 2012`, czyli Daimler Buses testuje Euro 6
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 07.11.2012 20:40:37
`Record Run Buses 2012`, czyli Daimler Buses testuje Euro 6

W teście „Record Run Buses 2012“nowe miejskie autobusy liniowe Mercedes-Benz Citaro i nowy autokar Setra ComfortClass 500 udowodniły, że jednoczesne spełnienie normy Euro 6 i obniżenie zużycia paliwa jest możliwe. W teście nadzorowanym przez neutralnych jurorów (DEKRA) pięć autobusów przebyło łącznie prawie 18 000 kilometrów. Chodziło o sprawdzenie, czy wcześniej obiecane oszczędności paliwa rzędu 4-6 % (Citaro) i 5-6 % (Setra) zostały spełnione. Jak łatwo się domyślić to się udało i to nawet z nawiązką. A teraz kilka słów o samym teście: od 22 do 26 października 2012 r. piec wybranych autobusów Daimlera z silnikami Euro 6 –obciążonych balastem wynoszącym do 50% masy użytkowej - było w stałym ruchu, w tym trzy egzemplarze Mercedes-Benz Citaro, które pokonały po 1400 km w warunkach miejskich oraz dwa autokary Setra, które pokonały około 7000 km na drogach krajowych. Pojazdy Citaro można było głównie spotkać na trudnej linii nr 17 w Wiesbaden, a Setra na trasie między Lipskiem a Hamburgiem oraz w czworoboku miast Lipsk/Sangershausen, Schweinfurt, Hof i Budziszyn. Jeżeli chodzi o miejskie testy to Mercedes-Benz Citaro przystąpił do sprawdzianu w trzech wariantach: nowy model spełniający wymogi emisji spalin Euro 6 z silnikiem Mercedes-Benz OM 936 h o pojemności 7,7 l i mocy 220 kW (299 KM) zmierzył się z ze swoim poprzednikami z normą Euro 5, w tym jeden wystąpił z jednostką OM 906 hLA (6,4 l pojemności, moc 210 kW/286 KM), zaś drugi –z OM 457 hLA (12 l pojemności, 220 kW/299 KM). Skrzynia biegów (ZF Ecolife), przełożenie osi (i=5,771) i opony były w każdym modelu identyczne. Ostatecznie okazało się, że wersja Euro 6 wyróżniała się spośród swoich „rywali”spalaniem na poziomie 38,7 l/100 km. Nowy model zdystansował swoich i tak już oszczędnych poprzedników o 3,6 l/100 km, czyli o 8,5%. Tym samym nowe Citaro nie tylko spełniło obietnice Daimlera (zużycie paliwa miało być mniejsze o 3-5 %), lecz także przekroczyło związane w nim oczekiwania. Dodajmy, że linia nr 17 liczy w sumie 18,6 km długości i przebiega przez wzniesienia o wysokości ponad 400 m.

Ten wynik dał oczywiście podstawę do rozmaitych obliczeń. I tak: nowy Citaro Euro 6 przy rocznym przebiegu 60 000 km w porównaniu z modelem Euro 5 przy dzisiejszych cenach paliw wynoszących mniej więcej 1,25 Euro za litr oleju napędowego (netto) oszczędza około 2 700 Euro w skali roku. Tym samym wyższy wydatek na nowego Citaro Euro 6 zwraca się już po czterech latach. Kolejną korzyścią jest prognozowana wyższa wartość w chwili odsprzedaży pojazdu używanego.

A jak poszło Setrze? Tutaj do rywalizacji stanął model S 515 HD wyposażony w nową jednostkę napędową Mercedes-Benz OM 470 o mocy 315 kW (428 KM) Euro 6. Jego przeciwnikiem był porównywalny model S 415 GT-HD wyposażony w dotychczasowy silnik OM 457 LA o identycznej mocy 315 kW (428 PS). Również w tym pojedynku przełożenia skrzyni biegów i osi napędowej (i=3,583) a także opony były identyczne. Różne były same skrzynie biegów, co wynika z postępu technologicznego (GO 250-8 PowerShift vs GO 240-8 PowerShift). Autokary zostały w pełni obciążone do ich dopuszczalnej masy całkowitej wynoszącej 18 ton. Także i w tej części testu nowy ComfortClass typu S 515 HD błysnął na trasie 7000 km dobrym wynikiem 21,0 l/100 km i zdystansował swojego poprzednika o 1,9 l/100 km, czyli o 8,2 %. Przypomnijmy, że Daimler obiecał tutaj oszczędności w spalaniu o 5-6 %, co także zostało spełnione z nawiązką.

Kosztowe kalkulacje w przypadku nowej Setry ComfortClass 500 wyglądają następująco: przy rocznym przebiegu rzędu 100 000 km użytkownik pojazdu zaoszczędzi na paliwie 2 850 Euro, przy założeniu cen wynoszących obecnie mniej więcej 1,50 Euro, zaś przy przebiegu 180 000 będzie to już 5 000 Euro w skali roku..

I na koniec kilka słów o kierowcach: za kierownicami pojazdów uczestniczących w Record Buses 2012 siedzieli przeszkoleni kierowcy testowi i trenerzy Omniplus. Każdym z pięciu autobusów na każdej zmianie jechała załoga składająca się z dwóch kierowców, którzy codziennie zmieniali autobus. Jazda odbywała się non stop na dwie zmiany. Kierowcy zaangażowani do Record Run Buses 2012 na linii 17 w Wiesbaden przeszli jeszcze dodatkowe szkolenie przeprowadzone przez instruktorów nauki jazdy z zakładu komunikacji. Celem zachowania obiektywności testu wszystkie autobusy i ich jazdę nadzorowało niezależne stowarzyszenie rzeczoznawców Dekra. Zaplombowali oni wszystkie elementy o istotnym znaczeniu dla zużycia paliwa oraz zbiorniki paliwa i kontrolowali każde tankowanie. Ponadto sprawdzano i pieczętowano ładunek. Każde tankowanie odbywało się na tych samych stacjach paliw w Wiesbaden bądź w Lipsku, stosowano nawet identyczne dystrybutory. Nawet pozycja pojazdów przy dystrybutorze była ścisłe zdefiniowana. Byłoby naprawdę świetne, gdyby takie teksty przeprowadzał każdy z producentów.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Daimler
Mercedes
Setra

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....